1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01.03.2024
To hołd bohaterom niepodległościowego podziemia. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wicewojewoda Paweł Krutul, w asyście służb mundurowych, złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconym sanitariuszce Danucie Siedzikównie ps. „Inka” w Parku Planty w Białymstoku.
- To czas hołdu dla tych, którzy mimo trudnych czasów i prześladowań, pozostali wierni ideałom wolności i niepodległości naszej Ojczyzny - podkreśla wicewojewoda.
W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści RP, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, służb mundurowych, kombatantów, harcerze i mieszkańcy Białegostoku.
1 marca to data nieprzypadkowa. Tego dnia 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Danuta Siedzikówna ps. „Inka” była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady AK. W czerwcu 1945 roku została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 roku, została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Pośmiertnie awansowano ją na stopień podporucznika.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku.