1 stycznia 2025 roku powstanie gmina Grabówka
02.10.2024
Rada Ministrów zatwierdziła podział gminy Surpaśl. Od lat domagali się tego mieszkańcy Grabówki i jej okolic. Jako kandydatkę na pełnomocnika ds. utworzenia nowej jednostki wojewoda rekomenduje premierowi Ewę Bończak-Kucharczyk.
Nowa gmina w powiecie białostockim oprócz Grabówki obejmie miejscowości Henrykowo, Sowlany, Sobolewo i Zaścianki. Będzie liczyła 10 047 mieszkańców i obejmowała powierzchnię 6464,42 ha. Siedzibą nowej jednostki administracyjnej będzie wieś Zaścianki.
Drugie podejście do utworzenia gminy
Gmina Grabówka miała powstać już 1 stycznia 2016 roku. Decyzję o jej utworzeniu cofnął w ostatnich dniach 2015 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Rząd pani premier Beaty Szydło wyrzucił do kosza całą pracę organizacyjną, którą kierowała pani Ewa Bończak-Kucharczyk, i podjął decyzję, że ta jednostka nie powstanie. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który mówi, że ta decyzja była sprzeczna z konstytucją. Także ustawa o samorządzie terytorialnym została w określonych przepisach naruszona
– tłumaczył na konferencji w PUW wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
W tej chwili rząd premiera Donalda Tuska i ministrowie podjęli decyzję, by wznowić ten proces i przywrócić praworządność. Powtarzam, że nie mówimy o powstaniu nowej gminy, ale o przywróceniu tego, co było już zrealizowane
– dodał wojewoda.
Pełnomocniczka z doświadczeniem
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym musi zostać powołany pełnomocnik do spraw utworzenia nowej gminy. Na wniosek wojewody, zgłoszony za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji, wyznacza go premier.
Wojewoda Jacek Brzozowski jako kandydatkę wskazał Ewę Bończak-Kucharczyk, która była zaangażowana w proces powoływania gminy Grabówka w 2015 roku. Jej zadaniem będzie przygotowanie organizacyjne i prawne gminy do wykonywania zadań publicznych, w tym opracowanie projektu uchwały budżetowej gminy Grabówka. Tak o kandydatce mówił wojewoda:
Prześlę panu premierowi sylwetkę pani Ewy Bończak-Kucharczyk. Wzorowo przeprowadziła proces tworzenia gminy Grabówka na przełomie 2015 i 2016 roku. Zna wszystko, co jest związane z koniecznymi działaniami, od podszewki. Wierzę w jej siłę, talent i determinację i że podoła temu trudnemu zadaniu. Czasu jest mało, a decyzji, które trzeba podjąć – dużo.
Ewa Bończak-Kucharczyk jest specjalistką w zakresie mieszkalnictwa i nieruchomości. Zasiadała w Radzie Miejskiej Białegostoku, a także pełniła funkcję wiceprezydenta Miasta Białystok. Była członkiem Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej i wiceprezeską Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Jest autorką licznych publikacji naukowych, dotyczących spółdzielni mieszkaniowych, własności lokali i wspólnot mieszkaniowych.
Mało czasu, dużo wyzwań
W ciągu 90 dni od powstania gminy Grabówka (czyli od 1 stycznia 2025 roku) prawo nakazuje przeprowadzenie wyborów do rady gminy, która liczyć ma 15 osób. Do tego czasu władzę nad gminą będzie sprawował pełnomocnik.
Jeśli chodzi o niepokoje gminy Supraśl, to nie ma problemu, by funkcjonowała ona tak jak dotychczas, tylko na mniejszym terenie
– mówiła na konferencji kandydatka na pełnomocnika, Ewa Bończak-Kucharczyk.
Do podziału gminy by nie dochodziło, gdyby naruszone zostały przepisy dotyczące limitu dochodów poszczególnych gmin. Dochody obu gmin będą wystarczające
– zapewniała.
Najbardziej terminowa kwestia to ustalenie projektu budżetu gminy Grabówka. Mamy na to czas do 15 listopada
– mówiła Ewa Bończak-Kucharczyk.