100 lat Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
22.05.2024
W soborze św. Mikołaja w Białymstoku odbyły się diecezjalne obchody stulecia autokefalii (niezależności) polskiej Cerkwi. Połączone były z 25-leciem pełnienia posługi biskupiej w prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskupa Jakuba oraz wspomnieniem św. Mikołaja. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
22 maja przypada rocznica przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licyjskiej w dzisiejszej Turcji do Bari we Włoszech. To święto patronalne katedry prawosławnej w Białymstoku, w której odbyły się obchody. Przed uroczystą liturgią na ścianie soboru odsłonięto tablicę z okazji stulecia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, którą poświęcił zwierzchnik Cerkwi w Polsce matropolita Sawa.
- Długo można mówić o znaczeniu Kościoła Prawosławnego dla polskiej, a w szczególności podlaskiej tradycji i kultury. Jego dziedzictwo jest nierozłącznie zjednoczone z naszą historią. Jego kulturowe bogactwo jest bogactwem naszej ojczyzny - mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski.
- Pragnę zatem przy dzisiejszej okazji wyrazić wdzięczność zgromadzonym tu Kapłanom za ich niełatwą i ciężką codzienną posługę, zaś wszystkim wiernym Kościoła – życzyć, by mógł się on stale rozwijać wraz z wolną i niepodległą Polską - dodał.
Ordynariuszem diecezji białostocko-gdańskiej od 25 lat jest arcybiskup Jakub, który z rąk metropolity odebrał Order św. Marii Magdaleny I stopnia - najwyższe odznaczenie przyznawane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.
Sto lat temu, sześć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, udało się uzyskać samodzielność Kościoła Prawosławnego na terenie Rzeczpospolitej. Udzielił jej patriarchat w Konstantynopolu 13 listopada 1924 roku. Uznały ją wówczas wszystkie Kościoły prawosławne oprócz rosyjskiego, który potwierdził ją dopiero w 1948 roku.
Centralne dziękczynne nabożeństwo za to wydarzenie planowane jest na 19 sierpnia na Grabarce - w najważniejszym prawosławnym sanktuarium w Polsce.