W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

15.08.2020

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która była decydującym starciem w wojnie polsko-bolszewickiej, od 1992 r. obchodzimy 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. "Cud nad Wisłą" zatrzymał pochód Armii Czerwonej i zażegnał radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią. Na liście bitew, które zaważyły na losie ludzkości znajduje się na 18. miejscu.

Obchody Święta Wojska Polskiego

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wziął udział w obchodach wojewódzkich w Białymstoku. O godz. 11.00 uczestniczył w Mszy św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Białostockiej, zaś o 12.30 w głównych uroczystościach pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Rozpoczęły się one od podniesienia biało-czerwonej flagi i odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie zebranych przywitał płk Paweł Lachowski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, odczytał list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Jesteśmy potomkami wielkich Bohaterów, którzy odnieśli zwycięstwo nad Armią Czerwoną, wieńcząc w ten sposób trudny proces odbudowy państwa. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki w obronie niepodległości. Bitwa Warszawska była także polskim zwycięstwem dla wolności Europy. (...) Zwycięstwo potwierdziło patriotyzm, niezłomność oraz waleczność Bohaterów, którzy nie wahali się przelewać krew za Ojczyznę. (...) Dziś, w setną rocznicę wspaniałego zwycięstwa, które przyniosło wolność Polsce i Europie, wspominamy Bohaterów wojny polsko-bolszewickiej oraz oddajemy Im hołd. Święto Wojska Polskiego to również dzień, w którym szczególnie doceniamy służbę polskich żołnierzy. To dzięki Wam Polacy mogą czuć się bezpiecznie

- pisze Minister Obrony Narodowej.

Po uroczystym apelu, salwie honorowej, złożeniu wieńców i kwiatów oraz zapaleniu zniczy, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich i miejskich wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej to symbol tego, że polski naród, kiedy się zjednoczy, by chronić swoją wolność i niepodległość, skupi się wokół wojska - może odnosić zwycięstwa. Dzięki temu zwycięstwu w wojnie z bolszewikami Polska zyskała 20 lat niepodległości. Ten okres był konieczny, żeby umocnić poczucie państwowości naszego narodu, żebyśmy mogli jako naród zjednoczyć się tak, aby te klęski, które przyszły w czasie II wojny światowej i te dramaty, które przeżywaliśmy podczas tej wojny oraz po niej, byśmy mogli przetrwać. (...) Mam nadzieję, że współczesne polskie społeczeństwo w podstawowych sprawach będzie jednoloite. Że sprawy suwerenności, niepodległości, wolności, których strażnicą jest polska armia, będą nas jednoczyć. Wszyscy pragniemy, żeby nasza ojczyzna jak najlepiej, jak najszerzej, najgłębiej się rozwijała. Aby poziom życia w Polsce był jak najwyższy, wszyscy też chcemy, żeby w Polsce było sprawiedliwie. Do tego wszystkiego potrzebna jest silna armia, ponieważ dążąc do pokoju, musimy mieć oparcie w polskim wojsku.

- mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Na zakończenie wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego wojewoda podlaski złożył kwiaty na białostockim Cmentarzu Wojskowym. 

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras uczestniczył natomiast w obchodach Święta Wojska Polskiego organizowanych w Łomży i Sokółce.

Bitwa Warszawska należy do największych bitew w historii Polski i bez wątpienia jest jedną z najważniejszych bitew, które zaważyły na losach całej Europy, a być może i świata. Wspominamy trud żołnierzy, wspominamy przelaną krew i bohaterstwo. Ale jest to rocznica radosna, rocznica zwycięstwa, wspominamy dziś triumf polskiego oręża. I mamy prawo cieszyć się z tego, jak poradziło sobie nasze społeczeństwo i nasze państwo z bolszewicką nawałą, która chciała zniszczyć wolną Polskę

- podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński wziął udział w uroczystościach w Małym Płocku.

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}