W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

101. rocznica bitwy białostockiej

22.08.2021

W Białymstoku upamiętniono w niedzielę (22.08) 101. rocznicę bitwy białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku - zwycięskiego starcia polskich żołnierzy z wojskami bolszewickimi, cofającymi się spod Warszawy. Według historyków to największa bitwa w dziejach miasta. Hołd walczącym oddał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, składając kwiaty w miejscach pamięci.

101. rocznica bitwy białostockiej

Wojewoda podlaski w dniu 101. rocznicy bitwy białostockiej wraz z naczelnikiem Oddziałowego Archiwum IPN Wojciechem Fedorowiczem odwiedził Cmentarz Wojskowy przy ul. 11 listopada w Białymstoku, złożył również kwiaty przy pomniku – krzyżu poświęconym żołnierzom 1 Pułku Piechoty Legionów przy ul. Zwycięstwa oraz przy pomniku 16 ofiar z 1920 roku przy ul. Gen. Stanisława Maczka.

- To nasz wyraz pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Te zwycięstwo jest dla nas niezwykle ważne, bo wyzwolony został Białystok, ale również ważne dlatego, że żołnierze, w szczególności 1 Pułku Piechoty Legionów tutaj osiągnęli ogromne zwycięstwo - mówił dziennikarzom wojewoda.

22 sierpnia 1920 roku legioniści starli się ze ściganymi wojskami bolszewickimi, cofającymi się spod Warszawy. Jak opisują historycy, zwycięstwo zostało odniesione przez siły polskie, które w kilkugodzinnych, krwawych walkach ulicznych skutecznie powstrzymywały odwrót na Wschód znacznie liczniejszych wojsk przeciwnika.

W opisach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, bitwa białostocka traktowana jest jako jeden z ostatnich akordów polskiej kontrofensywy znad Wieprza. W swoich wspomnieniach Józef Piłsudski bitwę o Białystok określił mianem "zupełnej klęski" 16. armii sowieckiej. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy - ponad 800 zabitych i rannych, 8,2 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

Na podst. PAP

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}