12. Zajazd Wysokomazowiecki: rekonstrukcja bitwy pod Grannem-Krzemieniem
17.07.2022
Do Ciechanowca, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wrócił Zajazd Wysokomazowiecki. Punktem kulminacyjnym dwunastej edycji wydarzenia była inscenizacja bitwy pod Grannem-Krzemieniem. 24 lipca 1792 roku wycofujący się w kierunku Warszawy korpus gen. Michała Zabiełły wojował ze ścigającymi go Rosjanami. Starcie zakończyło się zwycięstwem wojsk litewskich. Zmaganiom rekonstruktorów przyglądał się m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Potyczka odbyła się w ramach wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 maja i mimo finalnej porażki związanej ze złożeniem przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego akcesu do konfederacji targowickiej i jego decyzji o kapitulacji polskich wojsk, pozostaje chlubnym epizodem polsko-litewskiej wojskowości.
Zajazd Wysokomazowiecki organizowany jest na terenie Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Instytucja jest jednym ze współorganizatorów. Wydarzenie przygotowywało ponadto Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae oraz Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem.
Inscenizacja bitwy nie była jedynym punktem tegorocznej edycji. 12. Zajazd Wysokomazowiecki zainaugurowała msza święta w kościele Trójcy Przenajświętszej, po której została przeczytana odezwa i przeprowadzono zaciąg w obronie Konstytucji 3. Maja, a następnie wojska przemaszerowały na tereny Muzeum Rolnictwa.
Przed głównym punktem programu można było obejrzeć pokazy strzeleckie i szermiercze, obozowisko wojskowe i armatnie salwy. Były też gry historyczno-edukacyjne, kaskaderskie popisy na koniach oraz pokaz tańców i mody z epoki. Po rekonstrukcji na zainteresowanych czekała możliwość lotu historycznym balonem na uwięzi, a zwieńczeniem był spektakl komediowy "Lekkomyślna siostra" Włodzimierza Perzyńskiego wystawiony przez Teatr Parabuch z Warszawy.