W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

12. Zajazd Wysokomazowiecki: rekonstrukcja bitwy pod Grannem-Krzemieniem

17.07.2022

Do Ciechanowca, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wrócił Zajazd Wysokomazowiecki. Punktem kulminacyjnym dwunastej edycji wydarzenia była inscenizacja bitwy pod Grannem-Krzemieniem. 24 lipca 1792 roku wycofujący się w kierunku Warszawy korpus gen. Michała Zabiełły wojował ze ścigającymi go Rosjanami. Starcie zakończyło się zwycięstwem wojsk litewskich. Zmaganiom rekonstruktorów przyglądał się m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

12. Zajazd Wysokomazowiecki

Potyczka odbyła się w ramach wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 maja i mimo finalnej porażki związanej ze złożeniem przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego akcesu do konfederacji targowickiej i jego decyzji o kapitulacji polskich wojsk, pozostaje chlubnym epizodem polsko-litewskiej wojskowości.

Zajazd Wysokomazowiecki organizowany jest na terenie Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Instytucja jest jednym ze współorganizatorów. Wydarzenie przygotowywało ponadto Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae oraz Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem.

Inscenizacja bitwy nie była jedynym punktem tegorocznej edycji. 12. Zajazd Wysokomazowiecki zainaugurowała msza święta w kościele Trójcy Przenajświętszej, po której została przeczytana odezwa i przeprowadzono zaciąg w obronie Konstytucji 3. Maja, a następnie wojska przemaszerowały na tereny Muzeum Rolnictwa.

Przed głównym punktem programu można było obejrzeć pokazy strzeleckie i szermiercze, obozowisko wojskowe i armatnie salwy. Były też gry historyczno-edukacyjne, kaskaderskie popisy na koniach oraz pokaz tańców i mody z epoki. Po rekonstrukcji na zainteresowanych czekała możliwość lotu historycznym balonem na uwięzi, a zwieńczeniem był spektakl komediowy "Lekkomyślna siostra" Włodzimierza Perzyńskiego wystawiony przez Teatr Parabuch z Warszawy.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}