16 maja 2021 - Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
15.05.2021
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS - International AIDS Candlelight Memorial - to coroczna akcja, obchodzona od 1985 roku zawsze w trzecią niedzielę maja. Od 2011 roku memoriał koordynowany jest przez GNP+ Globalną Sieć Osób Żyjących z HIV. W tym roku motywem przewodnim jest hasło „We Remember - We Take Action - We Live Beyond HIV”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Pamiętamy - Podejmujemy działania - Żyjemy poza HIV”.
W niedzielę (16.05) na całym świecie Dzień Pamięci obchodzić będzie 1200 organizacji ze 115 krajów. Mimo że w różnych miejscach dzień ten upamiętniany jest inaczej, jedno działanie jest wspólne: wszędzie płonie światło świec i lampek oliwnych, zapalonych z myślą o wszystkich, którzy zmarli z powodu AIDS. W tym dniu wspominamy osoby, które odeszły: naszych przyjaciół, współpracowników, kolegów, członków rodzin, osoby sławne i nieznane, we wszystkich zakątkach świata.
Jest to również okazja, aby mobilizować społeczności do solidarności, podnosić świadomość społeczną na temat HIV i AIDS, podkreślać znaczenie zapobiegania HIV, leczenia, opieki i wsparcia dla osób żyjących z HIV.
Dlatego, zgodnie z motywem przewodnim 2021 roku, pamiętamy o tych osobach, które odeszły z powodu AIDS, dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w walkę z AIDS i świętujemy z tymi, którzy żyjąc z HIV, pozostają z nami.
Jednym z najistotniejszych sposobów walki z HIV jest unikanie ryzykownych zachowań oraz testowanie się. HIV dotyczy wszystkich osób bez względu na płeć, orientację seksualną, wiek czy status społeczny. Szacuje się, że w Polsce tylko 9% Polaków zrobiło test na HIV, a ponad 50% osób żyjących z HIV nie jest świadomych swojego zakażenia. To jeden z większych odsetków w Unii Europejskiej.
Koniec AIDS?
Czy możemy mówić o końcu chorób AIDS? Według specjalistów tak, ale pod warunkiem, że będziemy się badać. Zakażenie HIV nie równa się AIDS! Nawet jeśli wynik testu będzie dodatni to wiedząc o swoim statusie serologicznym, można rozpocząć leczenie, które pozwoli żyć, realizować marzenia i osiągać sukcesy.
Drogi zakażenia HIV:
- zakażenie poprzez kontakty seksualne,
- zakażenie poprzez krew,
- zakażenie dziecka od matki podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią.
Test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Białymstoku przy ul. Bema 2 pokój nr 011 (poziom -1) w poniedziałki (godz. 15:00 – 17:30) oraz środy (godz. 15:00 – 17:30).