W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20 lat obecności państw nadbałtyckich w Unii Europejskiej – konferencja na UwB

25.10.2024

Ambasadorowie Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii przybyli na konferencję dotyczącą 20-lecia przynależności państw nadbałtyckich do Unii Europejskiej, zorganizowaną przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Przed wydarzeniem spotkali się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim z wicewojewodami Pawłem Krutulem i Ewą Kulikowską oraz marszałkiem województwa Łukaszem Prokorymem

Konferencja "20-lecie wstąpienia państw Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej - perspektywa państw nadbałtyckich"

Konferencja „20-lecie wstąpienia państw Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej – perspektywa państw nadbałtyckich” zgromadziła przedstawicieli władz uniwersytetu, województwa i miasta. Delegacje poszczególnych ambasad wspierali m.in. konsulowie honorowi.

Przybyłych witali rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Mariusz Popławski, dziekan Wydziału Prawa dr hab. Artur Olechno, prof. UwB, a także prof. dr hab. Maciej Perkowski, kierownik EUROPE DIRECT Podlaskie. Głos zabrali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i marszałek Łukasz Prokorym.

Dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, prorektor do spraw kształcenia, mówił o wartości, jaką daje nauce współpraca europejska:

Zależy nam na tym, żebyśmy wykorzystywali intensywnie i z mądrością to, co daje nam wspólnota europejska i co wypracowaliśmy jako nowa rodzina krajów nadbałtyckich. Jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby zmieniać Europę, a może nawet świat, dając przykład. A ten przykład na naszym uniwersytecie może być tylko jeden: dobrze realizowana nauka, badania – i to wyłącznie we współpracy, bo nie da się prowadzić badań w izolacji, być samotną wyspą – i wspólne kształcenie. Myślę nie tylko o projektach erasmusowych, ale o indywidualnych kontaktach, dzieleniu się dobrze wypracowanymi metodami kształcenia, podglądaniem i sprzedawaniem nowych rozwiązań i pomysłów. To robimy, a jeszcze więcej przed nami

– podkreślał Krzysztof Korotkich.

W imieniu wojewody Jacka Brzozowskiego wystąpili wicewojewodowie Paweł Krutul i Ewa Kulikowska.

Doświadczenia związane z europejską integracją po dwóch dekadach od akcesji nie przestają być istotnym tematem rozmów ekspertów we wszystkich dziedzinach – począwszy od ekonomii, poprzez prawo, aż po kulturę i oświatę. Wiąże się to niewątpliwie z faktem, iż zmieniają się zarówno kraje członkowie, jak i sama Unia. Wierzę zatem, że dzisiejsza konferencja stanie się dla wszystkich Państwa wyjątkowym źródłem wiedzy o procesach integracyjnych widzianych z perspektywy krajów bałtyckich. Jestem przy tym przekonany, iż wiedza ta stanowić będzie twórczy impuls do żywej i owocnej dyskusji

– głosił list wojewody Brzozowskiego przeczytany zebranym przez wicewojewodę Kulikowską.

Wstępem do wypowiedzi przybyłych z Warszawy dyplomatów było wystąpienie Katarzyny Smyk, dyrektorki Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Po niej każdy z ambasadorów przedstawił perspektywę swojego kraju na integrację europejską, osiągnięcia ostatnich dwóch dekad i wyzwania, przed którymi stoi region nadbałtycki.

Przemawiali ambasadorowie w Rzeczypospolitej Polskiej: Miko Haljas, Ambasador Republiki Estońskiej, Päivi Laine Ambasador Republiki Finlandii, Juris Poikāns Ambasador Republiki Łotewskiej i Valdemaras Sarapinas Ambasador Republiki Litewskiej.

Po wystąpieniach nastąpiła debata uczestników konferencji z prelegentami.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}