30-lecie Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych
23.09.2022
Podlaskie Towarzystwo Laryngektomowanych od trzydziestu lat wspiera osoby po usunięciu krtani. Dzięki pomocy organizacji laryngektomowani uczą się mówić na nowo, odzyskują pewność siebie i integrują się ze społeczeństwem jako jego pełnoprawni członkowie. W piątek (23.09) w Białymstoku PTL zorganizował finał kampanii na rzecz osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałaniu ich dyskryminacji, podczas którego podsumowano 30 lat działalności stowarzyszenia. Uroczystość była także okazją do uhonorowania przewodniczącej Towarzystwa Magdaleny Fabczak Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Jubileusz 30-lecia PTL to święto pacjentów, lekarzy, terapeutów. Do stowarzyszenia należy około 200 osób, które wygrały walkę z nowotworem. Od początku istnienia organizacji, na nowo nauczyło się mówić około pięć tysięcy osób, m.in. dzięki 45 turnusom rehabilitacyjnym zorganizowanym przez Towarzystwo.
Podczas piątkowej uroczystości laryngektomowani zaprezentowali swoje odzyskane głosy. To był wzniosły moment zarówno dla nich, jak i przewodniczącej stowarzyszenia. Magdalena Fabczak - logopeda, autorka wielu książek, odebrała z rąk wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w działalności na rzecz laryngektomowanych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.
Mam nadzieję, że dzięki wsparciu także innych środowisk, stowarzyszenie będzie mogło jak najskuteczniej udzielać pomocy. (...) Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski jest bardzo wysokim odznaczeniem, podkreśla wartość pomocy laryngektomowanym ze strony Pani Magdaleny Fabczak. Jej działalność jest niezwykle ceniona w całym kraju
- mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Podczas uroczystości Magdalena Fabczak podsumowała 30 lat doświadczeń Podlaskiego Towarzystwa Laryngektomowanych. Zaproszeni goście wygłosili przemówienia, część z nich poświęcono profilaktyce raka krtani i przeciwdziałania dyskryminacji. Ponadto członkom i sympatykom stowarzyszenia przyznano Statuetki Wdzięczności, a wydarzenie uświetnił koncert muzyków z udziałem Joanny Chętnik.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Pierwsza Dama - Agata Kornhauser-Duda.
Pragnę podkreślić, że szereg wydarzeń i przedsięwzięć takich jak: turnusy rehabilitacyjne, działalność wydawnicza i naukowa, współpraca z innymi stowarzyszeniami nowotworowymi w kraju oraz z władzami samorządowymi są świadectwem Państwa głębokiego zaangażowania w niesienie specjalistycznej pomocy. Chcę zatem przekazać słowa uznania i wyrazić najgłębszy szacunek dla Państwa pracy i niesienia wsparcia duchowego, a w szczególności gorąco pogratulować tym osobom, którym dzisiaj zostaną wręczone statuetki wdzięczności
- napisała w liście do uczestników.