37. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
24.10.2021
W niedzielę (14.10) w Suchowoli przedstawiciele "Solidarności", władze samorządowe, parlamentarzyści i mieszkańcy złożyli hołd brutalnie zamordowanemu błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce. 19 października minęło 37 lat od jego męczeńskiej śmierci.
Uroczystości w Suchowoli rozpoczęły się na miejscowym cmentarzu, gdzie delegacje złożyły kwiaty na grobach rodziców ks. Jerzego - Marii i Władysława Popiełuszków, a następnie uczestnicy spotkali się przed pomnikiem błogosławionego kapelana "Solidarności" w centrum Suchowoli. W południe rozpoczęła się uroczysta msza święta w kościele pw. świętych apostołów Piotra i Pawła.
W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe NSZZ Solidarność - m.in. z Podlasia, Śląska, Mazowsza, Lublina czy Rzeszowa. Przybyli także m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, poseł Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, członek zarządu woj. podlaskiego Wiesława Burnos, a także burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.
- Ks. Jerzy Popiełuszko reprezentował wartości, które głosi chrześcijaństwo - mówił "zło dobrem zwyciężaj". Walczył o prawa człowieka, prawa pracownicze, robił to otwarcie - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach, koło Suchowoli 14 września 1947 r. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu NSZZ "Solidarność" ks. Popiełuszko stał się duchowym przywódcą związkowców, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Od wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął zamordowany jesienią 1984 r. przez oficerów służb specjalnych MSW. Jako męczennik za wiarę, został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku. Trwa jego proces kanonizacyjny.
Na podst. PAP