38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego
13.12.2019
W związku z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim można było wysłuchać koncertu pod tytułem "Wolność – to nie cel lecz szansa”. W piątkowym spotkaniu okolicznościowym z udziałem działaczy związkowych NSZZ Solidarność oraz dyrektorów z naszego regionu wzięli udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka. Uświetniły je występy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. kierownictwo państwa z Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziło stan wojenny. To była odpowiedź władz komunistycznych na narastającą falę protestów wobec panującej sytuacji ekonomicznej i rosnący w siłę ruch „Solidarność”.
W pamiętną niedzielę wszystkie media od rana nadawały wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego informującego o wprowadzeniu stanu wojennego. Władzę nad konstytucyjnymi organami państwa przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Już w nocy 12 grudnia ZOMO rozpoczęło pierwsze aresztowania. Na ulicę wyjechały czołgi. Wprowadzono godzinę policyjną. Zdelegalizowano „Solidarność”. Przywódców opozycji zamykano w więzieniach. Bito, poddawano torturom psychicznym. Zmuszano do podpisywania tzw. „lojalek”.
W ciągu kilku pierwszych dni stanu wojennego w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej wzięło udział w sumie 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów, wykorzystano 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. Tłumiono każdy odruch protestu. 16 grudnia Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych zezwoliło na użycie broni wobec strajkujących górników kopalni „Wujek”. Zostało zabitych 9 osób. W Gdańsku otwarto ogień do uczestników marszu solidarnościowego.
Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony ponad pół roku później.
W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”. Życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.