W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

39. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19.10.2023

19 października 1984 roku, 39 lat temu, agenci komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordowali brutalnie bł. księdza Jerzego Popiełuszkę. Jego ciało odnaleziono 30 października. Przez ten czas o powrót kapelana "Solidarności" modliła się cała Polska. W czwartek (19.10), w rocznicę jego męczeńskiej śmierci, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Bogusława Szczerbińska złożyli kwiaty pod białostockim pomnikiem błogosławionego.

39. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

- Czcimy dziś pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki - postaci bardzo ważnej w najnowszej historii Polski, kiedy to w latach 80. odzyskiwaliśmy wolność. Kapłan był zaangażowany w sprawy religijne i społeczne, a jego śmierć wstrząsnęła Polską. Bestialski mord obnażył prawidziwy charakter komunistycznego rządu i jego podejście do Kościoła w Polsce i do "Solidarności". Ta sprawa zintegrowała ponownie działaczy opozycji - mówił dziennikarzom wojewoda.

W dniu 39. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki pod jego pomnikiem w Białymstoku spotkali się m.in. działacze "Solidarności" Region Podlaski, samorządowcy oraz przedstawiciele białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i organizacji patriotycznych, a także działacze opozycji antykomunistycznej.

- Ksiądz Popiełuszko to także wzór posługi kapłańskiej - bycia blisko ludzi, często kosztem własnego bezpieczeństwa. To, co głosił, miało także odzwierciedlenie w jego życiu - dodał wojewoda.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od sierpnia 1980 był związany ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał także „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Uczestniczył w politycznych procesach aresztowanych za przeciwstawianie się prawu stanu wojennego i wspierał duchowo ich rodziny. Podczas mszy świętych za Ojczyznę odprawianych w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu przypominał podstawowe prawdy o człowieku i świecie, które były dla jego słuchaczy umocnieniem i otuchą. Z tych powodów kazania stały się przedmiotem oszczerczych ataków władz PRL.

19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW, przebranych za funkcjonariuszy drogówki. Po brutalnych torturach esbecy skrępowali księdza sznurem, ciało obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do rzeki. Zwłoki kapłana wyłowiono z zalewu na Wiśle 30 października 1984 r.

Pochowano go przy kościele św. Stanisława Kostki, a nie na Powązkach czy w rodzinnej Suchowoli - jak chciały ówczesne władze. W pogrzebie, 3 listopada 1984 r., wzięło udział ok. 800 tys. wiernych oraz blisko tysiąc księży.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}