W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Różanostockiej

27.06.2021

Uroczysta msza święta pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio zgromadziła w niedzielę (27.06) w Różanymstoku ponad 200 pielgrzymów oraz wiernych, którzy w ten sposób świętowali 40-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Różanostockiej. W mszy na błoniach sanktuarium uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

40-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Różanostockiej

Uroczysta msza święta była zwieńczeniem dwudniowej 40. Pieszej Pielgrzymki Różanostockiej. Tradycyjnie - na zakończenie roku szkolnego - do Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku przybyli mieszkańcy Białegostoku i okolicznych miejscowości (m.in. Sokółki, Zalesia, Jasionówki, Suchowoli, Knyszyna, Zabłudowa, Czarnej Białostockiej).

Wraz z Nuncjuszem Apostolskim mszę świętą koncelebrowali: administrator apostolski Archidiecezji Białostockiej bp Henryk Ciereszko, inspektor Salezjańskiej Inspektorii Warszawskiej ks. Tadeusz Jarecki oraz grono księży i zakonników przybyłych z całej Polski.

Podczas uroczystości na obraz Matki Boskiej Różanostockiej abp Salvatore Pennacchio nałożył nową szatę, która powstała specjalnie z okazji 40-lecia koronacji dzięki ofiarności darczyńców.

Jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii różanostockiego sanktuarium to czerwiec 1981 roku. To właśnie wtedy odbyła się koronacja obrazu Matki Boskiej - dokonali jej: kardynał Franciszek Macharski z Krakowa razem z abp wrocławskim Henrykiem Gulbinowiczem i administratorem białostockim bp Edwardem Kisielem. W 1987 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi w Różanymstoku tytuł Bazyliki Mniejszej.

Różanystok to jedno z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Archidiecezji Białostockiej, czyli na terenie dawnej Archidiecezji Wileńskiej. Jego początki sięgają XVII wieku, kiedy to w 1652 roku Szczęsny i Eufrozyna Tyszkiewiczowie przywieźli do swojej posiadłości w Krzywym Stoku, namalowany w Grodnie obraz Matki Bożej, a wokół niego działy się niezwykłe zdarzenia. Z czasem przed obrazem Matki Bożej gromadziło się coraz więcej ludzi, którzy zaświadczali o wielu łaskach wyproszonych przez Jej wstawiennictwo.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}