40-lecie Ludowego Zespołu Śpiewaczy ,,Laskowianki"
21.05.2022
Od 40 lat starają się ocalić tradycje od zapomnienia i przekazać je młodemu pokoleniu. Ludowy Zespół Śpiewaczy "Laskowianki" z Zambrowa w sobotę (21.05) świętował jubileusz działalności. Były gratulacje, życzenia, podziękowania, kwiaty i prezenty. Pamiątkowy grawerton przekazał członkom zespołu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Uroczystość 40-lecia Ludowego Zespołu Śpiewaczy ,,Laskowianki” odbyła się na sali widowiskowo-kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. Wieloletnia kierowniczka zespołu Elżbieta Bagińska złożyła podziękowania osobom, które przez wiele lat wspierały istnienie grupy. Uhonorowano także najstarsze członkinie zespołu „Laskowianki” - Janinę Mioduszewskę i Helenę Okulewicz.
Po krótkim koncercie „Laskowianek” życzenia składali przybyli goście, m.in. senator Marek Komorowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- Cieszę się, że mogę z Państwem obchodzić ten jubielusz. Sława zespołu przekroczyła już granice gminy, powiatu i województwa, ale swoim śpiewem ubogacacie nawet okoliczne państwa. Przez te 40 lat wiele na świecie się zmieniło (...), ale "Laskowianki" trwały i rozwijały się. Gratuluję dobrej kondycji i życzę w dalszym ciągu wielu sukcesów - mówił wojewoda.
Poseł Jarosław Zieliński, oprócz życzeń i gratulacji, wręczył kierowniczce zespołu „Laskowianki” Elżbiecie Bagińskiej medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Jubileuszowe spotkanie zakończyły koncerty zaprzyjaźnionych zespołów. Na uczestników wydarzenia czekała także płyta wydana specjalnie z okazji 40-lecia "Laskowianek".
Ludowy Zespół Śpiewaczy "Laskowianki" powstał w maju 1982 roku. W tym okresie zebrał i opracował wiele starych i zapomnianych pieśni ludowych, kolęd, obrzędów i zwyczajów ze swojego regionu, które prezentuje na scenie podczas rozmaitych wydarzeń lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień. Regularnie bierze udział w Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej, zdobywając przy tym czołowe miejsca. Bierze udział w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, gdzie również był wiele razy wyróżniany. Z sukcesem realizuje także widowiska obrzędowe, takie jak: "Święte wieczory", "Wigilia" lub "Kiszenie kapusty".