W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19.10.2024

19 października 1984 roku agenci komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordowali brutalnie księdza Jerzego Popiełuszkę. Jego ciało odnaleziono 11 dni później. Rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności" wojewoda Jacek Brzozowski uczcił wraz z marszałkiem województwa podlaskiego Łukaszem Prokorymem i prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim, składając kwiaty w asyście służb mundurowych pod białostockim pomnikiem błogosławionego.

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

- To postać-pomnik. Orędownik walki o Polskę wolną i demokratyczną, kapelan „Solidarności” zaangażowany w obronę praw człowieka. Wreszcie - to postać związana z województwem podlaskim, z Okopami i Suchowolą, o czym dziś szczególnie powinniśmy przypominać - mówił dziennikarzom wojewoda. - Z jednej strony był skromnym kapłanem, ale z drugiej - w jego życiorysie jak w soczewce skupiały się trudne czasy komunizmu. Powinniśmy pamiętać o jego życiowej drodze - dodał.

Ksiądz Popiełuszko urodził się w podsuchowolskich Okopach i od dziecka odznaczał się pobożnością. Ukończył seminarium duchowne w Warszawie i w 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przez następne lata pełnił posługę w parafiach w Ząbkach, Aninie i Warszawie. W stolicy prowadził m.in. duszpasterstwo personelu medycznego.
 
Od 1980 roku przebywał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W sierpniu tamtego roku zaczął wspierać "Solidarność" i środowiska robotnicze. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w pomoc represjonowanym, uczestniczył w organizowaniu wsparcia dla prześladowanych i ich rodzin, rozdawnictwie darów, brał udział w procesach aresztowanych działaczy.
 
W kościele św. Stanisława Kostki odprawiał "Msze za Ojczyznę", którym towarzyszyła pogłębiona refleksja, program patriotyczny i przemyślana oprawa artystyczna. Comiesięczne nabożeństwa przyciągały do kościoła wiernych nie tylko z Warszawy i Mazowsza, ale i całego kraju.
 
Działalność księdza Popiełuszki ściągnęła uwagę władz komunistycznych. Służby bezpieczeństwa inwigilowały kapłana; był wzywany na przesłuchania, stawiano mu zarzuty krytykowania władz i wspierania opozycjonistów. Funkcjonariusze SB przeprowadzili także prowokację z podrzuceniem broni i amunicji w mieszkaniu księdza. Z czasem ataki, także w podporządkowanych władzom mediach, stały się coraz ostrzejsze.
 
19 października 1984 roku ksiądz Jerzy wracał do Warszawy z Bydgoszczy, gdzie wcześniej odbył spotkanie w Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Pod Toruniem kapłan i wiozący go kierowca zostali zatrzymani na drodze przez funkcjonariuszy MSWiA. Kierowcy udało się uciec; ksiądz był przez porywaczy bity, torturowany, ostatecznie został wrzucony do Wisły z zapory we Włocławku. Tam po kilkunastu dniach odnaleziono jego ciało.
 
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, a uroczystości pogrzebowe stały się wielką manifestacją. W 2010 roku, za pontyfikatu papieża Benedykta XVI, ksiądz Popiełuszko został obwołany błogosławionym Kościoła Katolickiego. Trwa proces kanonizacyjny.

 

- Cieszę się, że oprócz tego, że składamy dziś kwiaty przy pomniku ks. Jerzego, możemy również mówić o tym, że decyzją rządu RP i marszałka województwa podlaskiego w Okopach powstanie nowoczesne muzeum, które będzie miejscem uniwersalnym - mówiącym nie tylko o postaci ks. Popiełuszki, ale także o wartościach, które mu towarzyszyły - podkreślał wojewoda Jacek Brzozowski.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}