W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

50 lat białostockiej filii Akademii Teatralnej im A. Zelwerowicza

14.10.2024

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wziął udział w uroczystościach jubileuszowych białostockiej filii Akademii Teatralnej, które odbyły się w siedzibie Białostockiego Teatru Lalek

Jubileusz 50-lecia Akademii Teatralnej im A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku

Przeznaczeniem [teatru] jak dawniej tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno – ten cytat z Szekspira przywołał wojewoda w swoim przemówieniu na jubileuszu półwiecza białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie.

Mówił o potrzebie kontaktu z teatrem i o niezwykłej więzi, jaka powstaje między widzem i artystą:

Potrzebujemy teatru jak tlenu, ale to dwustronna relacja, bardzo intymna – odbiorcy i twórcy, dlatego Państwo potrzebujecie nas, publiczności. Bez nas mówilibyście wprawdzie pięknie, ale tylko do siebie.

Teatr lalkowy jest jedną z najważniejszych rzeczy, z których słynie Białystok. Tutejsze teatralno-lalkarskie tradycje sięgają przedwojnia, a renomę stolicy Podlasia jako ważnego ośrodka teatralnego budują Białostocki Teatr Lalek i właśnie Akademia Teatralna.

W 1974 roku w Białymstoku rozpoczęło działalność trzyletnie Studium Aktorskiego Teatru Lalek.  Tadeusz Łomnicki, ówczesny rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, wkrótce zadecydował o przekształceniu studium w zamiejscowy Wydział Lalkarski stołecznej uczelni.

Pierwszym dziekanem tego wydziału został prof. Jan Wilkowski, legenda polskiego teatru lalkowego – aktor, reżyser, dramatopisarz i scenarzysta, pedagog i plastyk, współtwórca warszawskiego teatru Lalka.

Struktura białostockiej placówki z czasem się zmieniała – w latach 80. powstał Wydział Reżyserii Teatru Lalek, a w kolejnej dekadzie dwa wydziały połączono w jeden – Wydział Sztuki Lalkarskiej. Od 2018 roku kształci on już na trzech kierunkach: aktorskim, reżyserskim i technologii teatru lalek.

Białostocki wydział stał się filią warszawskiej Akademii Teatralnej w 2019 roku i odtąd nosi oficjalną nazwę: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.

Chociaż nazwy i uczelni, i wydziału zmieniały się przez dekady, niezmiennie rosła rozpoznawalność Białegostoku jako miejsca kształcenia aktorów, reżyserów i techników teatru lalek. Tu także co roku zjeżdżają specjaliści i amatorzy lalkarstwa na międzynarodowy festiwal teatralny, warsztaty i najnowsze premiery.

Dziękuję wszystkim, którzy przez minione półwiecze przyczyniali się do rozwoju teatru w naszym regionie; dziękuję za Państwa ciężką pracę na rzecz naszej kultury

– mówił wojewoda na uroczystości w Białostockim Teatrze Lalek.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się już w niedzielę: w siedzibie Akademii przy ulicy Sienkiewicza otworzono jubileuszową wystawę „Nasza szkoła, nasze życie” oraz odsłonięto tablicę pamiątkową. Wieczorem odbył się zjazd absolwentów, któremu towarzyszyły koncert i czytanie performatywne.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}