50-lecie Podlaskiej Rady Olimpijskiej
07.12.2023
Były wspomnienia, podziękowania, okolicznościowe medale oraz odznaczenia Ministerstwa Sportu i Turystyki. W czwartek (7.12) w Białymstoku odbyła się uroczysta gala z okazji 50-lecia istnienia Podlaskiej Rady Olimpijskiej, która wchodzi w skład Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOI). W wydarzeniu wzięli udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.
- Dziękuję za dotychczasową współpracę wszystkim działaczom Podlaskiej Rady Olimpijskiej. 50 lat to okres ogromnych zmian: w naszym kraju i na świecie, zapewne także w sporcie. Zmieniał się wygląd zawodników, stroje, metody treningu, ale nie zmieniało się źródło - chęć zdrowej rywalizacji i osiągania jak najlepszych rezulatatów. (...) Życzę dalszego rozwoju opartego na szlachetnych zasadach - mówił podczas gali wojewoda.
W imieniu ministra sportu i turystyki wojewoda wręczył Złote Odznaki "Za zasługi dla Sportu" Wojciechowi Nowickiemu (odznakę odebrali rodzice) oraz Henrykowi Owsiejewowi, brązowe zaś Tadeuszowi Wojtkowskiemu i Rafałowi Rudnickiemu. Odznaczenie przyznane zostało również nieobecnemu na gali Jerzemu Melcerowi.
PKOI przyznał Złote Medale "Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego" - wśród wyróżnionych był były pięściarz z igrzysk w Barcelonie Dariusz Snarski.
50 lat minęło
Protoplastą dzisiejszej Podlaskiej Rady Olimpijskiej była Wojewódzka Komisja Polskiego Komitetu Olimpijskiego, która powstała w 1973 r.
– W latach 70. podlaski sport nie był na najwyższym poziomie. Myśmy chcieli po prostu pokazać, że jednak są u nas sportowcy, którzy zdobywają medale – zaznaczył prezes Podlaskiej Rady rady Janusz Kochan, związany ze strukturami olimpijskimi w regionie w zasadzie o początku ich powstania.
To właśnie on został pierwszym prezesem Wojewódzkiego Klubu Olimpijczyka, który przejął kompetencje wcześniejszej Wojewódzkiej Komisji PKOl. Następnie powstał Białostocki Komitet Olimpijski i dzisiejsza Podlaska Rada Olimpijska PKOl.
- To był ewenement w skali kraju. Za nami poszły inne województwa i też zakładały takie organizacje. To na pewno przyniosło wielkie sukcesy, bo zajęliśmy się edukacją, krzewieniem idei olimpijskiej, spotkaniami z olimpijczykami, medalistami - dodał prezes Kochan.
Gala była okazją do premiery książki pt. "Szybciej. Wyżej. Silniej. Razem. Olimpijska wizja północno-wschodniej Polski w latach 1973-2023". Napisał ją białostocki nauczyciel wychowania fizycznego Karol Jakubowski. Książka trafi teraz do bibliotek w podlaskich szkołach.