70-lecie Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem
05.10.2023
Był drugim szpitalem wybudowanym w województwie podlaskim po wojnie. Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem w czwartek (5.10) świętował swoje 70-lecie. Podczas uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury podsumowano dotychczasową działalność i przeprowadzone inwestycje, podziękowano również za ciężką pracę pracownikom Szpitala. Pamiątkowy grawerton z okazji jubileuszu wręczył dyrektor Bożenie Grotowicz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- Jestem pełen podziwu dla Państwa dokonań w ciągu 70 lat historii Szpitala. Ostatni czas jest szczególnie intensywny pod względem inwestycyjnym. Dziękuję za Państwa pracę na rzecz pacjentów z powiatu wysokomazowieckiego, ale nie tylko, bo wiem, że placówkę odwiedzają także osoby z całego regionu. Życzę Wam zdrowia i siły do dalszego działania - mówił wojewoda podlaski.
Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem powstawał w 1953 r. Był wówczas nie tylko jednym z pierwszych w województwie, ale i największym oraz najnowocześniejszym spośród szpitali powiatowych. Pod koniec ubiegłego roku powrócił do tego statusu. Rozbudowa i generalna modernizacja całej placówki trwała 3 lata i kosztowała 23 mln zł. Obecnie szpital ma także swoje filie zamiejscowe - Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Ciechanowcu i Oddziały Rehabilitacyjny i Rehabilitacji Pulmonologiczniej w Krzyżewie.
- Chciałbym, aby ten szpital był marką. Nie tylko w dziedzinie wyposażenia, ale również opieki, podejścia do pacjenta. Żeby pacjent, który tu trafia z potrzebami, wychodził z niego zadowolony - mówił starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.
Jak poinformował dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Olesiński, w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku placówka w Wysokiem Mazowieckiem przyjęła 14 tys. pacjentów w opiece ambulatoryjnej i udzieliła świadczeń szpitalnych dla ponad 6 tysięcy pacjentów.
Dyrektor placówki Bożena Grotowicz i starosta wysokomazowiecki wręczyli pamiątkowe statuteki osobom zaangażowanym we współpracę ze Szpitalem oraz jego rozwój. Otrzymali je parlamentarzyści, wojewoda podlaski, samorządowcy.