74. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny "Inki". Uroczystości w Białymstoku
28.08.2020
W piątek wieczorem (28.08) w Białymstoku upamiętniono sanitariuszkę Armii Krajowej Danutę Siedzikównę "Inkę", w 74. rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Przy pomniku "Inki" złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości wziął udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. W sobotni poranek kwiaty złożył również wojewoda Bohdan Paszkowski.
Uroczystość rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim. Stamtąd jej uczestnicy przeszli kilkaset metrów pod pomnik "Inki" w Parku Planty. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji niepodległościowych i patriotycznych, w tym Fundacji "Patria Mater", która była zaangażowana w przygotowanie projektu pomnika sanitariuszki.
Danuta Siedzikówna (1928-1946) była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1943 r. złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. W lipcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. W nocy z 19 na 20 lipca została aresztowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w jednym z mieszkań konspiracyjnych w Gdańsku-Wrzeszczu pod zarzutem działań dążących do obalenia władzy ludowej.
Osadzono ją w gdańskim w więzieniu. Po śledztwie, podczas którego próbowano wydobyć od niej informacje o działalności oddziału "Łupaszki", została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.
Szczątki "Inki" ekshumowano we wrześniu 2014 r. na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Miejsce, gdzie je znaleziono, oznaczone zostało kamienną tablicą. 28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, odbył się w Gdańsku jej uroczysty państwowy pogrzeb.