76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01.08.2020
1 sierpnia 1944 o godz. 17:00 - tzw. godzinie „W” - rozpoczęło się Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna w okupowanej przez Niemców Europie. Celem powstańców było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Heroiczna i osamotniona walka żołnierzy Armii Krajowej przeciwko lepiej uzbrojonym oddziałom niemieckim trwała 63 dni.
Powstanie Warszawskie było zrywem wolnościowym w obronie niepodległości i suwerenności naszego kraju. Walczyła o to Armia Krajowa i inne organizacje podziemne. Powstanie było najważniejszym aktem Akcji "Burza", która miała na celu wywalczenie tego, o czym ówczesne pokolenie naszych rodaków myślało podczas okupacji niemieckiej, sowieckiej - odzyskanie wolnej, suwerennej Rzeczypospolitej
– mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas konferencji prasowej 30 lipca w Sobolewie.
1 sierpnia o godz. 17:00 w całym województwie podlaskim zabrzmiały syreny, aby uczcić pamięć o powstańcach warszawskich. Tuż po nich, przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku, rozpoczęły się miejskie uroczystości. Wojewodę podlaskiego reprezentował wicewojewoda Tomasz Madras. Mimo obostrzeń związanych z pandemią, hołd walczącym oddali również licznie zgromadzeni białostoczanie.
Po wygłoszeniu przemówień, odmówieniu modlitwy w intencji poległych powstańców, odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Następnie przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich i patriotycznych oraz służb mundurowych złożyli pod pomnikiem wieńce.
- Powstanie Warszawskie jest i pozostanie testamentem patriotyzmu, zobowiązaniem do przywiązania do naszej ojczyzny, naszych wartości i do umiłowania wolności – podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono również w Kolnie, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na „Starym” Cmentarzu. W uroczystości wziął udział wicewojewoda Marcin Sekściński.
Powstanie Warszawskie trwało ponad dwa miesiące - od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Żołnierze Armii Krajowej zaatakowali w stolicy znacznie liczniejsze i lepiej uzbrojone siły niemieckie. Zginęło ok. 16 tys. osób, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. hitlerowskie Niemcy wzięły do niewoli.