78. rocznica utworzenia Armii Krajowej
14.02.2020
Jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające w okupowanej Europie. W piątek (14.02) mija 78 lat od utworzenia Armii Krajowej. W uroczystościach przy pomniku żołnierzy AK w Białymstoku wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Obchody rocznicy utworzenia Armii Krajowej w Białymstoku rozpoczęły się o godz. 12. Ich organizatorem jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Prezydent Miasta Białegostoku oraz
1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.
Przy pomniku AK przy ul. Kilińskiego zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, służb mundurowych, kombatanci oraz uczniowie białostockich szkół. Złożyli kwiaty, zapalili znicze na dowód pamięci o odwadze i waleczności polskich żołnierzy.
- My tutaj obecni o tej historii, o tej pięknej tradycji będziemy pamiętali. I nie dość, że będziemy pamiętali, to będziemy tę tradycję, okupioną krwią polskich bohaterów, nieśli we współczesność - powiedział do zebranych wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Podczas uroczystości ogłoszono decyzje Ministra Obrony Narodowej o awansach pośmiertnych dwóch oficerów Okręgu AK Białystok: inspektora łomżyńskiego – mjr. Jana Tabortowskiego „Bruzdy” (do stopnia pułkownika) oraz inspektora suwalskiego – mjr. Franciszka Szabuni „Zemsty” (do stopnia podpułkownika).
Historia AK
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.
Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów. Pod koniec wojny służyło w niej ok. 300 tysięcy żołnierzy.
Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku.