W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

79. rocznica utworzenia Armii Krajowej

14.02.2021

Jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające w okupowanej Europie. W niedzielę (14.02) minęło 79 lat od utworzenia Armii Krajowej. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczcił pamięć żołnierzy, składając kwiaty przed pomnikiem AK w Białymstoku.

79. rocznica utworzenia Armii Krajowej

W skromnych, ze względu na pandemię, uroczystościach oprócz wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego wzięli udział: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Białystok mjr Czesław Chociej oraz przedstawiciele białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Urszula Gierasimiuk i prof. Krzysztof Sychowicz.

- Zebraliśmy się tutaj, żeby uczcić 79. rocznicę powstania Armii Krajowej. My żołnierze zawsze traktowaliśmy, że jest to nasze największe i najradośniejsze święto. Dlatego, że ono dawało iskierkę nadziei, że Polska jeszcze niepodległa powstanie, że nie wykreślą nas z mapy świata – powiedział mjr Chociej, żołnierz AK, dziękując wszystkim obecnym, którzy przyszli upamiętnić rocznicę powołania armii Polskiego Państwa Podziemnego.

- Chcemy dać wyraz swojemu szacunkowi dla żołnierzy Armii Krajowej, która była wojskiem podziemnym skupiającym cały przekrój naszego społeczeństwa. Główną ideą jego powstania było odzyskanie niepodległości, a ta idea jest i dziś bliska nam wszystkim - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem AK w Białymstoku, w imieniu dyrektora Oddziału IPN, Urszula Gierasimiuk i prof. Krzysztof Sychowicz wręczyli dyplom pamiątkowy z okazji dwudziestolecia działalności IPN mjr Czesławowi Chociejowi w podziękowaniu za wsparcie i współpracę przy realizacji przedsięwzięć, projektów oraz działań propagujących wiedzę o najnowszej historii Polski.

Hołd walczącym w Armii Krajowej w  dniu rocznicy jej powstania oddał również II wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński, zapalając znicze na grobie Stanisława Milewskiego w Kolnie - komendanta obowodu AK "Śmiałowo" - taki kryptonim nosił rejon AK Kolno.

Historia AK

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. 

Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów. Pod koniec wojny służyło w niej ok. 300 tysięcy żołnierzy.

Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}