W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

80. rocznica mordu we wsi Krasowo-Częstki

17.07.2023

17 lipca 1943 roku oddziały niemieckiego Wermachtu i SS wymordowały niemal całą wieś Krasowo-Częstki (Gmina Nowe Piekuty). Zginęło wówczas 257 osób, w tym niemal setka dzieci. Była to zemsta za śmierć 8 żandarmów niemieckich, którzy zginęli w potyczce z partyzantami. W poniedziałek (17.07) mieszkańcy miejscowości uczcili pamięć ofiar, w uroczystości wzięła również udział Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski.

80. rocznica mordu we wsi Krasowo-Częstki

Uroczystości rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem bp pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej Tadeusza Bronakowskiego.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy - wśród nich m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wicewojewoda, samorządowcy, pracownicy IPN Oddział w Białymstoku, przedstawiciele Zarządu Związku Sybiraków oraz Oddziału NSZZ „Solidarność”, a także liczne poczty sztandarowe - złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach pomordowanych.

Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Nowych Piekutach w krótkiej akademii podczas chwili zadumy przypomniały wszystkim o tragicznych losach pomordowanych. Na zakończenie uroczystości głos zabrali m.in. Marek Kaczyński – wójt Gminy Nowe Piekuty oraz wiceminister Piontkowski i wicewojewoda Szczerbińska.

- Pamięć jest konieczna. Jeżeli nie będziemy zachowywali pamięci to nie będziemy istnieć. Żadne państwo nie zbuduje swojej potęgi, jeżeli nie będzie dbało o swoje korzenie - podkreślała Bogusława Szczerbińska.

Pacyfikacja wsi Krasowo – Częstki była zemstą za śmierć 8 żandarmów niemieckich, którzy zginęli w potyczce z oddziałem partyzanckim Armii Krajowej dowodzonym przez Tadeusza Westwala, ps. „Ostroga”, „Karaś”. Wydarzenie to miało miejsce 11 lipca 1943 roku. Kilka godzin później w gabinecie szefa gestapo na Białostocczyźnie odbyło się spotkanie, na którym została podjęta decyzja o zagładzie Krasowa-Częstek – wieś ta została wybrana ze względu na to, że była największa w okolicy.

Przed świtem 17 lipca 1943 roku oddziały żandarmerii SS i Wermachtu, po otoczeniu podwójnym pierścieniem, wkroczyły do wsi, spędzając jej mieszkańców do stodoły Państwa Jankowskich. W międzyczasie przeprowadzono całkowitą grabież mienia, które wywożono wozami. Następnie wymordowano wszystkich schwytanych mieszkańców: 97 dzieci, 89 kobiet i 71 mężczyzn.  W zbrodni łącznie zginęło 257 osób. Ocalało 24 mieszkańców Krasowa – Częstek,  którym udało się uciec bądź przebywali poza wsią. Po dokonanym rabunku i masakrze wieś została spalona.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}