81. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy
29.08.2022
W sierpniu 1941 r. Niemcy dokonali ludobójstwa na kilkuset pacjentach Szpitala Psychiatrycznego im. St. Deresza w Choroszczy. 81. rocznicę tego tragicznego wydarzenia upamiętniono w poniedziałek (29.08) przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Uczestnicy obchodów 81. rocznicy zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy - m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pracownicy i dyrekcja szpitala uczcili pamięć ofiar, składając kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu. W przemówieniach dziękowano tym, którzy podtrzymują pamięć o tragicznych wydarzeniach.
W sierpniu 1941 roku hitlerowscy okupanci wydali ostateczny wyrok na pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Przebywało w nim wówczas około 100 osób. 25-26 sierpnia po chorych zajeżdżały wozy ciężarowe pod eskortą wojskową i wywożono ich do sąsiedniego lasku - pod Nowosiółkami. Po salwie karabinu maszynowego, puste wozy wracały do szpitala po następnych pacjentów. Niemcy wydali rozkaz, aby opiekunowie przywieźli do Choroszczy także pozostałych 550 chorych znajdujących się w opiece pozazakładowej. W ramach egzekucji pod Nowosiółkami rozstrzelano około 700 pacjentów.
Eksterminacja chorych psychicznie była zgodna z ideologią hitlerowskich Niemiec, która zakładała oczyszczanie rasy z jednostek niepełnosprawnych.