W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

82. rocznica zagłady tykocińskich Żydów

25.08.2023

W Lesie Łopuchowskim koło Tykocina uczczono w piątek (25.08) pamięć ok. 2,5 tys. tykocińskich Żydów, zamordowanych tam przez Niemców 82 lat temu. W uroczystościach w miejscu straceń wzięła udział Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski.

82. rocznica zagłady tykocińskich Żydów

W miejscu pamięci w lesie koło Łopuchowa, gdzie znajdują się trzy zbiorowe mogiły ze szczątkami zamordowanych, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Ofiary mordu wspominano i uczczono także w Tykocinie, pod tablicą pamiątkową przy Wielkiej Synagodze.

Uroczystości zorganizowało Muzeum Podlaskie wspólnie z samorządem Województwa Podlaskiego oraz Tykocina. Wzięli w nich udział m.in.: wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska, rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Icchak Rapoport, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i woj. podlaskie Lucy Lisowska, burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej ks. Jarosław Stefaniak, przedstawiciel Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Józef Markiewicz oraz delegacje IPN, stowarzyszeń historycznych i szkół. Wszystkich przywitała zastępca dyrektora Muzeum Podlaskiego Barbara Bojaryn-Kazberuk

- Spotkaliśmy się, by oddać hołd zamordowanym. II wojna światowa pochłonęła miliony ofiar, wśród których byli nasi znajomi, sąsiedzi, niewinni ludzie - dziś na ich grobach składamy kwiaty. Społeczność żydowska stanowiła dużą część mieszkańców Tykocina i regionu, miała duży wkład w ich rozwój. Dziś jesteśmy im winni pamięć, którą powinniśmy przekazywać również kolejnym pokoleniom. Trudno sobie wyobrazić, by z powodu ideologii doprowadzić do śmierci tylu ludzi. To się nie może już nigdy powtórzyć - podkreślała wicewojewoda.

Uroczystości zwieńczył wernisaż wystawy Tomasza Sobeckiego ETIUDA „JEROZOLIMA”. NARÓD POWRACAJĄCY DO ŻYCIA w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 r. W XVII i XVIII wieku była jednym z najważniejszych skupisk Żydów na Podlasiu. Przed II wojną światową społeczność żydowska Tykocina liczyła około 2 tys. osób.

24 sierpnia 1941 r. Niemcy wydali zarządzenie, by Żydzi z Tykocina następnego dnia rano zebrali się na rynku. Rano 25 sierpnia do miasteczka przyjechało specjalne komando niemieckie. Hitlerowcy przeprowadzili selekcję zebranych na rynku osób. Kobiety i dzieci zostały od razu wywiezione ciężarówkami w kierunku wsi Łopuchowo, a mężczyzn ustawiono w kolumnę i popędzono piechotą do miejscowości Zawady. Dopiero tam zostali załadowani na ciężarówki i wywiezieni do lasu. Szacuje się, że Niemcy zamordowali około 2,5 tys. tykocińskich Żydów.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}