W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

84. rocznica bitwy pod Pruszanką Starą

16.09.2023

W sobotę (16.09) w Pruszance Starej (powiat bielski) odbyła się uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę bitwy stoczonej 13 września 1939 r. przez Podlaską Brygadę Kawalerii na polach Domanowa, Mnia i Pruszanki. W obchodach wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, a zorganizowało je Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „Plis”.

84. rocznica bitwy pod Pruszanką Starą

Uroczystość upamiętniająca bitwę i poległych w niej polskich żołnierzy rozpoczęła polowa msza święta, po której odbył się apel poległych, salwa honorowa pododdziału 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz złożenie wieńców przy żołnierskiej mogile.

- Zgrupowania, które walczyły w tej bitwie, pochodziły z naszych terenów: z Grajewa, z Białegostoku, z Suwalszczyzny. Cały czas były w kontakcie bojowym z wojskami niemieckimi. Po 17 września pojawiły się kolejne zagrożenia ze Wschodu - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski.

13 września 1939 r. wycofująca się spod Zambrowa Samodzielna Grupa Operacyjna „Narew”, w skład której wchodziły podlaska i suwalska brygady kawalerii, w okolicach Brańska zostały otoczone przez oddziały niemieckiego XIX korpusu gen. Guderiana. Na pozycje polskie pod Domanowem, bronione przez 9. Pułk Strzelców Konnych i 14. Dywizjon Artylerii Konnej, od rana spadały kolejne niemieckie uderzenia. Niemcom udało się przełamać opór polskich żołnierzy dopiero ok. godz. 15.

Strzelcy konni wycofali się w kierunku Hodyszewa, osłaniani przez ogień dział, którym udało się zniszczyć trzy niemieckie czołgi. Straty polskie były ogromne – poległo ok. 140 żołnierzy i oficerów, w tym dowódca jednego ze szwadronów por. Izydor Kołakowski (jego imię nosi obecnie Szkoła Podstawowa w Domanowie). Kilkudziesięciu z nich pochowano w mogile pod lasem w Pruszance Starej.

Organizatorem corocznych uroczystości jest Stowarzyszenie GRH "Plis", które obchodzi także urodziny swojego patrona - improwizowana brygada kawalerii pod dowództwem płk. Kazimierza Plisowskiego powstała tydzień po tej bitwie z żołnierzy, którzy brali w niej udział.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}