84. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir
10.02.2024
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski oddał hołd Sybirakom, składając kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku. Towarzyszyli mu: Jolanta Hryniewicka - prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków, a także Jerzy Bołtuć - pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych. Modlitwę w intencji ofiar sowieckich represji odmówił ks. Józef Kozłowski.
W uroczystościach rocznicowych, zorganizowanych przez Muzeum Pamięci Sybiru, pod pomnikiem Matki Sybiraczki, wzięli udział wicewojewodowie: Ewa Kulikowska i Paweł Krutul. Wcześniej złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary deportacji przy białostockim Dworcu Fabrycznym.
Rozpoczęta nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku deportacja była pierwszą z czterech wielkich akcji przeprowadzonych przez NKWD na terenach zajętych we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną. Kolejne nadejść miały w kwietniu i maju 1940, zaś ostatnia – w czerwcu 1941 roku – rozpoczęła się tuż przez uderzeniem Hitlera na Związek Sowiecki. W sumie ofiarą tych represji padło przeszło 330 tysięcy obywateli RP – Polaków, a także Ukraińców, Białorusinów i Żydów. Ostatnia z deportacji objęła nie tylko tereny Rzeczypospolitej, ale również kraje bałtyckie.