W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do mieszkańców Białegostoku

19.12.2021

"Światło Nadziei na lepszy świat i lepszego ja" to hasło kolejnej edycji akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do Polski trafia od słowackich skautów. Polscy harcerze przekazują je instytucjom publicznym - m.in. urzędom, szpitalom, parafiom oraz mieszkańcom. W niedzielny (19.12) wieczór harcerze podzielili się nim symbolicznie w Białymstoku, rozpalając specjalne wielkie ognisko na dziedzińcu Pałacu Branickich. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju na dziedzińcu Pałacu Branickich

Uroczystość na dziedzińcu Pałacu Branickich poprzedziła msza święta w białostockiej archikatedrze pod przewodnictwem abp Józefa Guzdka. Potem przedstawiciele władz - m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Kościoła i harcerze rozpalili od światła z betlejemskiej groty ognisko.

- Ten ogień symbolizuje ciągłość naszej wiary. To, że możemy się odradzać, możemy mieć nadzieję, możemy rozświetlać te - czasami skomplikowane - drogi naszego życia - mówił wojewoda podlaski.

Po Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku przyszły całe rodziny. Dla wielu osób to tradycja nierozerwalnie związana ze Świętami Bożego Narodzenia.

- Kiedy patrzę na te zapalone lampiony, jestem przekonany, że wasze serca płoną miłością i nadzieją, że te wartości wniesiecie do waszych rodzinnych domów, środowisk pracy i służby. Tak bardzo tego dzisiaj potrzeba w Polsce podzielonej, w rodzinach zwaśnionych - mówił abp Józef Guzdek.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Związek Harcerstwa Polskiego bierze udział w sztafecie od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Dalej Światło dzięki harcerzom wędruje na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}