Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku
18.12.2022
"Światło dla ciebie" to hasło kolejnej edycji akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do Polski trafia od słowackich skautów. Polscy harcerze przekazują je instytucjom publicznym - m.in. urzędom, szpitalom, parafiom oraz mieszkańcom. W niedzielny (18.12) wieczór harcerze podzielili się nim symbolicznie w Białymstoku, rozpalając wielkie ognisko na placu przed archikatedrą. W uroczystości wziął udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
- Każdy, kto otrzymał światło wiary i nadziei od Jezusa narodzonego w Betlejem, nie chce zatrzymać go tylko dla siebie. To jest światło dla Ciebie! Chcę się nim podzielić! – mówił podczas mszy świętej w białostockiej archikatedrze, która poprzedziła rozpalenie wielkiego ogniska, metropolita białostocki abp Józef Guzdek.
Już po raz 32. Betlejemskie Światło Pokoju harcerze dostarczyli do Polski. Uroczyste przekazanie odbyło się 11 grudnia w konkatedrze Siedmiu Boleści NMP w Popradzie na Słowacji. W niedzielny wieczór światło trafiło do mieszkańców Białegostoku, za co harcerzom z Białostockiej Chorągwi ZHP podziękował wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Po ogień z Groty Narodzenia Pańskiego przyszły całe rodziny. Dla wielu osób to tradycja nierozerwalnie związana ze Świętami Bożego Narodzenia.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Związek Harcerstwa Polskiego bierze udział w sztafecie od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Dalej Światło dzięki harcerzom wędruje na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.