W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Białystok jako drugi w Polsce skorzysta ze środków z KPO na zieloną transformację

27.09.2024

Miasto Białystok jako pierwsze w województwie podlaskim i drugie w Polsce podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na pożyczkę wspierającą zieloną transformację. Pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.

Podpisanie umowy pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego na zieloną transformację Białegostoku

Mówmy o bardzo dużych pieniądzach przeznaczonych na modernizację miast w duchu zielonej transformacji. To impuls do rozwoju naszego regionu i poprawa jakości życia mieszkańców, a także adaptacja naszych miast i regionów do zmian klimatycznych

- mówił Jacek Brzozowski Wojewoda Podlaski na konferencji poprzedzającej uroczyste podpisanie umowy przez prezesa BGK i prezydenta Białegostoku. - Te fundusze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, czyli unijnych środków odblokowanych dzięki staraniom premiera Donald Tusk - podkreślał Jacek Brzozowski.

Cieszę się, że jesteśmy w czołówce tych, którzy sięgają po środki unijne

- mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jak wyjaśniał, pożyczki pozwolą na sfinansowanie energooszczędnego oświetlenia, zagospodarowanie wód opadowych oraz na zrefinansowanie odnowienia skweru im. Pawła Adamowicza.

Te środki będziemy zwracać w ciągu 20 lat i są one nieoprocentowane, to ukryta część dotacyjna. To realna pomoc dla samorządów - tłumaczył. Prezydent Truskolaski zapowiedział starania o kolejne pożyczki.

Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj zachęcał samorządy do wnioskowania o pożyczki:

Te umowy będą bardzo korzystne dla miasta, mają zerowe oprocentowanie lub jest to 1%. Dodatkowo dla części pożyczek na koniec jest możliwe umorzenie 5%. W interesie Polski jest wykorzystanie jak największej puli środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Marszałek Łukasz Prokorym podkreślał, jak ważne jest, by wykorzystać szansę na zieloną transformację polskich miast:

To nasz obowiązek, żeby nasze dzieci i wnuki mogły się w przyszłości cieszyć się czystym środowiskiem.

Pula środków finansowych przeznaczonych na pożyczki umożliwiające zieloną transformację miast z ramach Krajowego Programu Odbudowy wynosi 8,9 mld euro. Dysponentem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pieniądze można przeznaczyć np. na zazielenianie terenów, budowę ścieżek rowerowych i chodników, przebudowę skwerów, parków i deptaków, na zagospodarowanie wód, zwiększenie efektywności energetycznej budynków publicznych czy wdrożenie rozwiązań typu „smart city”.

Po uroczystym podpisaniu umowy z Miastem Białystok przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego spotkali się w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego z podlaskimi samorządowcami. Opowiedzieli o mechanizmie działania pożyczek i przedstawili przykłady dobrych praktyk.

{"register":{"columns":[]}}