Centra Usług Społecznych
Od dnia 1 stycznia 2020 r. na poziomie lokalnym gminy mają możliwość kreowania nowych struktur koordynujących i integrujących usługi społeczne poprzez tworzenie na poziomie lokalnym Centrów Usług Społecznych (CUS).
CUS to nowe jednostki organizacyjne gminy i nowe instytucje lokalnej polityki społecznej, które służą rozwojowi i integracji usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym. Centra mają stanowić miejsca, w których nastąpi pełna koordynacja usług społecznych w jednym miejscu, z myślą o wszystkich mieszkańcach gminy, będące także źródłem kompletnych informacji o usługach społecznych. Ponadto, CUS ma być miejscem, w którym każdy mieszkaniec, bez względu na dochód i sytuację społeczną, otrzyma wsparcie w sposób zindywidualizowany w ramach tzw. usług „szytych na miarę”. To wsparcie kierowane jest wtedy zarówno do wszystkich indywidualnych mieszkańców gmin, jak i do grup o szczególnych potrzebach, na przykład osób z niepełnosprawnościami, osób starszych lub rodzin wielodzietnych. Pozwala to gminom na dostosowanie świadczeń usług społecznych do potrzeb mieszkańców oraz możliwości finansowych samorządów.
Realizacja tych usług odbywać się ma przy ścisłej współpracy lokalnych usługodawców: organów administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów ekonomii społecznej. Powstanie CUS zwiększy dostęp mieszkańców do tego rodzaju usług, a samorządom gminnym umożliwi bardziej kompleksowe odpowiadanie na rosnące i zmieniające się potrzeby lokalnej społeczności.”
Informacje dotyczące Centrów Usług Społecznych, w tym na bieżąco aktualizowana mapa wszystkich Centrów funkcjonujących w Polsce, utworzonych zarówno w ramach konkursu, jak i poza konkursem dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Materiały
Centra Usług Społecznych - InformatorCentra_Usług_Społecznych_-_Informator.pdf 0.61MB