Colloquia Braniciana - o modzie z czasów Branickich w Muzeum Podlaskim
03.07.2022
Colloquia Braniciana to nowy cykl Muzeum Podlaskiego popularyzujący dokonania rodu Branickich herbu Gryf na Podlasiu oraz dzieje i kulturę osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej. W niedzielę (3.07) w letniej rezydencji hetmana w Choroszczy odbyło się drugie spotkanie poświęcone modzie, którą zaprezentowali członkowie Towarzystwa Stanisławowskiego. Gościem był wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Colloquia Braniciana rozpisane zostały na pięć sesji wykładowo-eventowych, poświęconych dziedzinom sztuki obecnym na hetmańskim dworze w Białymstoku: literaturze, wojsku, modzie, kuchni i muzyce. Każde spotkanie składa się z przystępnego wykładu oraz rekonstrukcji historycznej.
Colloquia odbywają się w obiektach Muzeum Podlaskiego stanowiących dziedzictwo tego potężnego magnackiego rodu – Ratuszu, który Jan Klemens Branicki wzniósł w centralnym punkcie miasta, oraz otoczonej parkiem letniej rezydencji hetmana w Choroszczy, w której mieści się obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Tematem drugiego - niedzielnego - spotkania była moda. Wykład pt. Kornety i harcapy – wpływy mody francuskiej i niemieckiej w Polsce w XVIII wieku wygłosiła dr Anna Straszewska – historyczka sztuki i kostiumolożka z Instytutu Sztuki PAN. Prelekcji towarzyszyła prezentacja strojów, fryzur, gier oraz dekoracji XVIII-wiecznego stołu w wykonaniu Towarzystwa Stanisławowskiego.
Kolejne Colloquia Braniciana, tym razem dotyczące kuchni staropolskiej, 23 września. Szczegóły pojawią się na profilu Facebook Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.