Dialog o przyszłości polskiej edukacji: 26 sierpnia Podlaski Okrągły Stół Edukacyjny z udziałem szefa MEN
14.08.2019
Dyskusja o nauczycielu, uczniu i rodzicu w systemie edukacji oraz jakości edukacji i nowoczesnej szkole – to główne wątki Podlaskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Wnioski płynące z debaty ze środowisk uczniów, rodziców, nauczycieli i innych środowisk posłużą rządowi do wypracowania dalszych zmian w prawie oświatowym.
Jednym z postulatów zgłoszonym podczas obrad Okrągłego Stołu była idea organizacji Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych, którą poparł premier Mateusz Morawiecki
Debaty w regionach będą kontynuacją dotychczasowych rozmów, które odbyły się od kwietnia do czerwca w Warszawie.
26 sierpnia w Białymstoku odbędzie się podlaski okrągły stół edukacyjny z udziałem szefa MEN Dariusza Piontowskiego – zapowiedzieli w środę na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka. Wojewoda podlaski poinformował, że Podlaski Okrągły Stół Edukacyjny będzie jedną z pierwszych tego typu debat, które będą się odbywać we wszystkich województwach.
„Mam nadzieję, że efektem debaty regionalnej będzie wyartykułowanie pewnych postulatów do realizacji, np. w formie zmian ustawowych” – mówił wojewoda podlaski „Celem tej debaty jest, aby wypracowywać jak najlepsze rozwiązania” –dodał. Jak zaznaczył wojewoda podlaski, chodzi zarówno o zmiany systemowe, ale też o tematy, które były dyskutowane podczas debaty ogólnopolskiej, takie jak: uczeń w szkole, nowe technologie i innowacje w edukacji, uczniowie i rodzice jako partnerzy w systemie edukacji.
Chętni do wzięcia udziału w debacie mogą się rejestrować od 14 sierpnia na stronach internetowych Podlaskiego Kuratorium Oświaty i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - poinformowała podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka. Dodała, że plan zakłada, iż w obradach okrągłego stołu weźmie udział około 50 osób reprezentujących - jak mówiła - wszystkie środowiska. Ograniczenia wynikają z kwestii technicznych, np. sali. Debata odbędzie się w urzędzie wojewódzkim.
„Chcemy zaprosić na tę debatę przedstawicieli - trochę odwzorowując ten skład, który funkcjonował na poziomie ogólnokrajowym - nauczycieli, czy to w formule związkowej, czy to w formule już szkolnej, przedstawicieli kadry kierowniczej placówek oświatowych, (...) przedstawicieli rodziców, uczniów” – mówił wojewoda podlaski. Dodał, że nie zabraknie przedstawicieli pracodawców, bo to ważne w kontekście dyskusji o szkolnictwie zawodowym, w debacie mają też wziąć udział np. organizacje społeczne i samorządy.
Do debaty zostaną także zaproszeni przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.