Dożynki Wojewódzkie i XX Podlaskie Święto Chleba
14.08.2022
To Święto Dziękczynienia za zebrane plony. W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu w niedzielę (14.08) odbyły się tegoroczne Wojewódzkie Dożynki. Było uroczyste nabożeństwo, tradycyjne obrzędy dożynkowe, prezentacja rękodzieła ludowego oraz huczna zabawa. Po raz pierwszy dożynki obchodzono razem z Podlaskim Świętem Chleba, które w tym roku odbyło się po raz dwudziesty. W wydarzeniu wzięli udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.
Podlaskie Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęły nabożeństwa. Liturgii w cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ciechanowcu przewodniczył bp Warsonofiusz, ordynariusz diecezji siemiatyckiej. Mszę w kościele pw. Wszystkich Świętych celebrował bp Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Zgodnie z tradycją w trakcie nabożeństwa złożono dary ołtarza.
Z kościoła uczestnicy przeszli w procesji z wieńcami dożynkowymi na miejsce uroczystości. Starostowie dożynkowi: Vira i Piotr Tynkiewiczowie oraz Ewa i Arkadiusz Koc przekazali na ręce ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremiera Henryka Kowalczyka chleb upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów.
Minister Kowalczyk pogratulował rolnikom obfitych plonów i zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwoju sektora przetwórstwa żywności w Podlaskiem.
– W trakcie brutalnej wojny na Ukrainie również polscy rolnicy zabezpieczają nam żywność, nie tylko dla Polaków, ale dla tych, którzy uciekli przed wojną, dla wszystkich obywateli Ukrainy. To jest wielkie dzieło i za to rolnikom należą się wielkie słowa uznania – powiedział minister. – Powiat wysokomazowiecki i województwo podlaskie słyną z produkcji mleka. Ten rynek jest najbardziej stabilnym rynkiem w Polsce, dlatego, że przetwórstwo mleka jest w rękach polskich - dodał.
Słowa podziękowania do rolników i życzenia dobrego świętowania wszystkim uczestnikom przekazał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.
Konkursy i odznaczenia
W trakcie dożynek przeprowadzono też tradycyjne konkursy - m.in. na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku do konkursu zgłoszono 20 wieńców wyplecionych z kłosów, traw i ziół, zdobionych ziarnami. Swoje dzieła przygotowały koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Pierwsze miejsce w kategorii „wieniec tradycyjny” zdobył wieniec z gminy Wyszki, zaś zwycięski laur wśród wieńców tzw. nowoczesnych trafił do gminy Suraż.
W trakcie dożynek rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejsze stoisko. Pierwsze miejsce przyznano paniom z KGW Piętkowianki z gminy Klukowo. Dożynki wojewódzkie były też okazją do wręczenia ministerialnych medali zasłużonym rolnikom. Otrzymały je w tym roku 24 osoby.
Pokazy i obrzędy oraz koncerty muzyczne
Części oficjalnej towarzyszyło mnóstwo atrakcji. To m.in. obrzęd święcenia zwierząt, przemarsz orszaku żniwnego na pole, pokazy prac żniwnych, młócenia czy parada zabytkowych ciągników. Do tego stoiska kół gospodyń wiejskich z przygotowanymi przez nie smakołykami czy rękodziełem.
Na scenie przed publicznością wystąpiły: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, zespół „Megitza”, duet „Swoi” z Ukrainy oraz Warszawska Kapela z Targówka. Imprezę zamknęły występy gwiazd: zespołu Pectus oraz Kombi.
Na podst. Wrota Podlasia