Dzień Myśli Braterskiej
22.02.2021
22 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. To święto jedności i przyjaźni skautów i harcerzy, które ma im przypominać, że jest ich wielu i niezależnie od koloru skóry, narodowości, pochodzenia czy wieku - są dla siebie braćmi. Data jest nieprzypadkowa - tego dnia urodzili się założyciel skautingu sir Robert Baden-Powell i jego żona Olave Baden-Powell. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras uczcili święto, składając kwiaty przed pomnikiem Harcerzy Ziemi Białostockiej.
Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów dołączyli również skauci.
Za symbolicznych założycieli ruchu harcerskiego w Polsce harcerze uważają Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę. Harcerstwo polskie różni się klasycznego skautingu. Sam Andrzej Małkowski o tej istotnej różnicy mówił "harcerstwo polskie to skauting plus niepodległość". Bóg, Honor, Ojczyzna. Przy takich ideałach, idea braterstwa i jedności jest już tylko uzupełnieniem zasad harcerskich.
- napisał w liście do przyjaciół środowiska harcerskiego województwa podlaskiego, który otrzymał wojewoda podlaski, komendant ZHP Chorągwi Białostockiej hm. Krzysztof Jakubowski.
22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, harcerze przesyłają sobie kartki pocztowe z życzeniami. Organizują zbiórki poświęcone historii oraz wyróżniają wybitne osobowości w środowisku harcerskim. Przed pandemią w ten dzień co roku spotykali się przy ogniskach i na uroczystych wieczornicach z udziałem innych organizacji, inistytucji i osób niezrzeszonych.
W geście solidarności ze środowiskiem harcerskim, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz hm. Krzysztof Jakubowski złożyli w poniedziałek (22.02) kwiaty przed pomnikiem Harcerzy Ziemi Białostockiej, który mieści się przy siedzibie Chorągwi Białostockiej ZHP.
- Chciałbym gorąco pozdrowić wszystkich harcerzy i życzyć im wszystkiego najlepszego. Dziękuję Wam za służbę, którą pełnicie na różnych polach, za wielki wysiłek wychowawczy i za to, co harcerstwo, właściwie już od zarania niepodległości w ubiegłym wieku, uczyniło dla Polski - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.