W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Myśli Braterskiej

22.02.2022

22 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. To święto jedności i przyjaźni skautów i harcerzy, które ma im przypominać, że jest ich wielu i niezależnie od koloru skóry, narodowości, pochodzenia czy wieku - są dla siebie braćmi. Data jest nieprzypadkowa - tego dnia urodzili się założyciel skautingu sir Robert Baden-Powell i jego żona Olave Baden-Powell. We wtorek (22.02) z tej okazji wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego i wicewojewodę Tomasza Madrasa odwiedzili przedstawiciele organizacji harcerskich działających na terenie regionu.

Dzień Myśli Braterskiej 2022

W spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział: hm. Krzysztof Jakubowski – Komendant Chorągwi Białostockiej ZHP, phm. Piotr Rydzewski - Komendant Północno-Wschodniej Chorągwi Harcerzy ZHR, hm. Monika Kiermut - Komendantka Północno-Wschodniego Namiestnictwa Harcerek ZHR, Maciej Nosorowski – Szef 1. Gromady Białostockiej św. Kazimierza Królewicza (Skauci Europy) oraz Marta Andryszewska – Szefowa 2. Gromady Białostockiej św. Wiary, Nadziei i Miłości (Skauci Europy).

Obchodzony 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej był okazją do podziękowania harcerzom za współpracę na rzecz województwa podlaskiego.

- Organizacje harcerskie prowadzą bardzo bogatą działalność: wychowawczą i wspierającą. Tradycje harcerskie są integralnie związane z naszą tradycją narodową i patriotyczną. Cieszę się, że możemy współpracować z wieloma organizacjami harcerskimi na wielu polach, szczególnie na polach związanych z umacnianie tradycji narodowych przy różnego rodzaju obchodach - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Chciałbym podkreślić zaangażowanie społeczne organizacji harcerskich. Było to szczególnie widoczne po wybuchu epidemii koronawirusa. Harcerki i harcerze dali przykład swoją postawą i włączyli się aktywnie w działania na rzecz społeczeństwa - dodał wicewojewoda Tomasz Madras.

Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów dołączyli również skauci. Za symbolicznych założycieli ruchu harcerskiego w Polsce harcerze uważają Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę. Harcerstwo polskie różni się od klasycznego skautingu. Andrzej Małkowski mówił: "harcerstwo polskie to skauting plus niepodległość".

Tego dnia harcerze przesyłają sobie kartki pocztowe z życzeniami. Organizują zbiórki poświęcone historii oraz wyróżniają wybitne osobowości w środowisku harcerskim.

- W związku z Dniem Myśli Braterskiej chciałbym Państwu życzyć wszystkiego najlepszego. Jestem przekonany, że Państwa działalność organizacyjna będzie coraz szerzej ogarniała środowiska młodzieżowe - mówił wojewoda.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}