W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę niemieckiej akcji "Reinhardt"

28.09.2022

80 lat temu zainicjowano akcję „Reinhardt” - plan ludobójstwa polskich Żydów, przygotowany i przeprowadzony przez nazistowskie Niemcy. O tej zbrodni przypominano w środę (28.09) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku w ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów. Był pokaz filmu dokumentalnego, wystawa plenerowa i koncert "Tak jak byśmy nigdy nie istnieli". Współorganizatorem wydarzenia był wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę niemieckiej akcji "Reinhardt"

W nocy z 16 na 17 marca 1942 r. Niemcy przystąpili do likwidacji getta w Lublinie. Zaczęła się Akcja „Reinhardt” – jedno z najbardziej przerażających wydarzeń w historii XX wieku. Kryptonim „Reinhardt” oznaczał operację eksterminacji Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego przeprowadzoną w latach 1942-1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

To część naszej historii, jedna z najboleśniejszych kart, która wybrzmiewa do czasów obecnych. Bardzo istotne jest, aby o niej przypominać, nauczać kolejne pokolenia. (...) Cieszy, że w dzisiejszym spotkaniu uczestniczyło tak wielu młodych ludzi

- mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przyjechało około 300 uczniów z całego regionu. Przed wejściem do budynku czekała na nich wystawa opracowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku. W sali konferencyjnej wyświetlono film dokumentalny "Aktion Reinhardt" w reżyserii Michała Szymanowicza, koncert zagrał m.in. Darek "Maleo" Malejonek i Basia Pospieszalska, okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele organizatorów, zaproszeni goście.

Z kolei w Książnicy Podlaskiej zaprezentowano album "Tak jakbyśmy nigdy nie istnieli" autorstwa prof. Tomasza Głowińskiego (Polska), dr Witolda Mędykowskiego (Izrael) i prof. Stephana Lehnstaedt (Niemcy). O historii mówił dr Jacek Konik z Muzeum Getta Warszawskiego.

Białostockie obchody współorganizowały: Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych. Prezydent RP Andrzej Duda i Wojewoda Podlaski objęli wydarzenie patronatem honorowym. Inicjatywę wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W sumie do końca 1942 r. III Rzesza wymordowała niemal 1,3 mln Żydów z dystryktów warszawskiego, radomskiego, lubelskiego i krakowskiego. Ponad pół miliona z dystryktu Galicja i około 130 tys. z okręgu białostockiego. Ostatnim etapem Akcji „Reinhardt” było zamordowanie w dniach 3-4 listopada 1943 r. ponad 40 tys. Żydów umieszczonych w obozach w Poniatowej, Trawnikach i Majdanku.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}