Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13.04.2024
- Pamięć buduje naszą tożsamość - mówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podczas uroczystości w Białymstoku z okazji obchodzonego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz rocznicy drugiej masowej deportacji na Sybir. W hołdzie pomordowanym i wywiezionym wojewoda w asyście służb mundurowych złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Mordu Katyńskiego i Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka.
- 84 lata po zbrodni katyńskiej chcemy o niej pamiętać i chcemy o niej wciąż przypominać - dodał wojewoda.
Wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, NKWD zamordowało ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie.
Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu katyńskiego były to miejscowości: Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego. Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni. W ślad za nimi kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej. Oficjalnie jego kres nastąpił 13 kwietnia 1990 r., kiedy to Związek Sowiecki przyznał się do popełnienia zbrodni, przekazując Polsce część dokumentów z lat 40.
Dla uczczenia pamięci wszystkich zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w innych miejscach kaźni Sejm RP, w uchwale podjętej przez aklamację w listopadzie 2007 r., ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
13 kwietnia 1940 roku to również data drugiej masowej deportacji polskich obywateli w głąb ZSRR. Objęła ona urzędników państwowych, policjantów, nauczycieli, działaczy politycznych i przedstawicieli ziemiaństwa.