27 września - Dzień Podziemnego Państwa Polskiego
27.09.2021
82 lata temu, w nocy z 26 na 27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka z okupantem. - To był wielki, zbiorowy wysiłek - mówił w poniedziałek (28.09) - w dniu Polskiego Państwa Podziemnego - wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Służbę Zwycięstwu Polski w listopadzie 1939 roku przekształcono w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne, którego pierwowzorem była organizacja państwa podziemnego z czasów powstania styczniowego. Pod koniec 1944 r. Armia Krajowa liczyła niemal 400 tysięcy żołnierzy.
- Głównym celem utworzenia państwa podziemnego oprócz tego, żeby zachować ciągłość i łączność z polskimi władzami emigracyjnymi, była walka o niepodległość naszego kraju. Stąd też i te struktury wojskowe i rozbudowane struktury przygotowujące odrodzenie polskiego życia administracyjnego, cywilnego, kulturalnego - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas kameralnej uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku.
Wojewoda dodał, że taki dzień jak Święto Podziemnego Państwa Polskiego to przypominanie wielkiego zbiorowego wysiłku, jakim była walka o niepodległość, bohaterstwa tych ludzi, refleksja nad dramatycznymi losami Polski.
- Działania państwa podziemnego - także dla pokolenia "Solidarności" były "podwaliną" odzyskania niepodległości w końcówce lat 80. XX w., inspiracją do działań na rzecz niepodległego państwa, bo pragnienie życia w wolnym kraju stanowi istotę naszego narodu - podkreślał wojewoda.
Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 r. Wyrażała ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.
Na podst. PAP