W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Festyn Kultury Średniowiecznej na św. Wawrzyńca

07.08.2022

Turnieje i pokazy walk średniowiecznych rycerzy, tańce z epoki oraz zawody dla publiczności - to tylko niektóre atrakcje podczas niedzielnego (7.08) Festynu Kultury Średniowiecznej przygotowanego przez Gminę Łomża wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pniewie oraz organizacjami społecznymi. Wziął w nim udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który wręczył podczas imprezy Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis artystce Teresie Adamowskiej.

Festyn Kultury Średniowiecznej na św. Wawrzyńca

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis Teresie Adamowskiej przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na wniosek wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa.

Odznaczona przez wojewodę podlaskiego artystka pochodzi z Łomży. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ukończyła studia z zakresu malarstwa i grafiki użytkowej, a dyplom obroniła w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego w 1987 roku. 

Obszar aktywności twórczej artystki jest niezwykle szeroki. Realizuje się w malarstwie, rysunku, grafice użytkowej, ale także scenografii, tkaninie artystycznej, poezji i pracy dydaktycznej. Jedną z jej ostatnich prac były ilustracje do wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie „Opowieści o Stachu Konwie co bił Szwedów i Sasów, i Moskali”. Prace Teresy Adamowskiej były prezentowane na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Wręczenie odznaczenia było jednym z elementów Festynu Kultury Średniowiecznej, zorganizowanego w związku z przypadającym 10 sierpnia wspomnieniem św. Wawrzyńca - diakona i męczennika chrześcijańskiego. Ten święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Festyn rozpoczął się od polowej mszy świętej na Wzgórzu św. Wawrzyńca, później przeniosła się na "grodzisko Góra Królowej Bony" - w Starej Łomży nad Narwią.

Celem imprezy była popularyzacja wiedzy o historii i znaczeniu grodziska średniowiecznego „Góra Królowej Bony” oraz „Wzgórza św. Wawrzyńca”. Organizatorzy zaprosili rycerzy i damy, były  pokazy walk rycerskich z użyciem różnej broni średniowiecznej: mieczy, toporów, kiścieni, turnieje rycerskie także na koniach. Mieszkańcy Gminy i turyści mogli zmierzyć się w konkursach sprawności rycerskiej, wziąć udział w nauce tańców dawnych i wspólnych pląsach. Festynowi towarzyszył trzeci już Bieg na Królową Bonę. To najtrudniejszy, ale i najbardziej atrakcyjny z cyklu biegów „Aktywna Piątka Gminy Łomża”.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}