Gala X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim
03.03.2022
W czwartek (3.03) w białostockim kinie Ton odbyła się gala finałowa X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, który patronatem objął wojewoda podlaski. Na konkurs z całego kraju wpłynęło ponad 200 prac plastycznych oraz esejów autorstwa uczniów szkół średnich. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem wicewojewody Tomasza Madrasa wyłoniła 30 laureatów.
Celem konkursu jest promocja patriotyzmu wśród młodzieży, popularyzowanie historii Polski, a w szczególności przypomnienie dorobku intelektualnego męża stanu i pisarza ideowego.
– Roman Dmowski to jedna z tych najwybitniejszych postaci okresu przełomu XIX i XX wieku, wpisuje nam się w cały zestaw także innych ważnych życiorysów – mówił podczas gali finałowej konkursu prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego.
Hasło jubileuszowej edycji konkursu brzmiało "Roman Dmowski wychowawcą narodu". Zadaniem uczestników było zinterpretowanie jednej z jego wypowiedzi:
Poczucie swej godności, które zabrania człowiekowi kraść lub żebrać, nie pozwala mu również korzystać z dóbr narodowych, nie dokładając nic do nich od siebie, nie pracując nad ich pomnożeniem i nie biorąc udziału w ich obronie.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach. Uczestnicy mogli przesłać pracę konkursową w jednej z nich:
- esej związany z tytułem konkursu,
- praca plastyczna dotycząca Romana Dmowskiego w technice dowolnej.
W obu kategoriach napłynęło łącznie 230 prac. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem wicewojewody podlaskiego Tomasza Madrasa wyłoniła 30 laureatów.
- Historia jest nauczycielką życia i to ważne, cenne, żeby młodzież znała swoją historię, znała historię swojego kraju, bo dzięki temu wiemy, jak nasz kraj może się rozwijać w przyszłości - mówił dziennikarzom wicewojewoda.
Dla uświetnienie jubileuszowego konkursu i gali finałowej odbyła się konferencja naukowa, której pokłosiem będzie publikacja. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: dr Patryk Tomaszewski z UMK w Toruniu, Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie, Przemysław Piasta z Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego oraz Waldemar Tyszuk z OBEN IPN w Białymstoku. Wykład pt. „Wpływ Romana Dmowskiego na młode pokolenie” wygłosił prof. Jan Żaryn. Prelekcji wysłuchał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Konkursowi patronatem objęli: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Podlaski Kurator Oświaty.