Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej
13.04.2022
13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD trzy lata wcześniej. W środę (13.06) - w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oddał hołd pomordowanym, składając kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Białymstoku.
W uroczystościach w Białymstoku, oprócz wojewody podlaskiego, wzięli także udział: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku na czele z przewodniczącą zarządu Agnieszką Markiewicz-Cybulską, przedstawiciele białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz służb mundurowych.
- Historia stała się znowu tak bardzo aktualna. I tym boleśniej odczuwamy tę rocznicę, kiedy widzimy tło ukraińskie. Temu towarzyszy również potworne kłamstwo, które propaganda rosyjska rozpościera. Chce tym kłamstwem przykryć swoje zbrodnie tak, jak to było przy zbrodni katyńskiej - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, NKWD zamordowało ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz policjantów - jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie.
Ofiary chowano w masowych grobach, oprócz lasu katyńskiego były to miejscowości Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego. Sowieci przez 50 lat ukrywali prawdę o dokonanej przez siebie zbrodni. W ślad za nimi kłamstwo dotyczące sprawców mordu na polskich elitach powielały władze Polski Ludowej. Oficjalnie jego kres nastąpił 13 kwietnia 1990 r., kiedy to Związek Sowiecki przyznał się do popełnienia zbrodni, przekazując Polsce część dokumentów z lat 40.
Dla uczczenia pamięci wszystkich zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz w innych miejscach kaźni Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uchwale podjętej przez aklamację w listopadzie 2007 r., ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.