W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Kongres Rad Seniorów Województwa Podlaskiego

07.09.2021

We wtorek (7.09) w Supraślu rozpoczął się II Kongres Rad Seniorów Województwa Podlaskiego, którego hasłem przewodnim jest "Samorząd i rady seniorów - potrzeba współpracy w województwie podlaskim". W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

II Kongres Rad Seniorów Województwa Podlaskiego

Wicewojewoda odczytał list minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, skierowany do uczestników Kongresu. Zapewniała w nim, że jednym z ważniejszych obszarów polityki rodzinnej, realizowanej przez obecny rząd - jest polityka senioralna.

Opiera się ona na dwóch filarach. Pierwszym są programy i działania zapewniające bezpieczeństwo finansowe osób starszych, do których należą waloryzacja świadczeń, trzynasta i czternasta emerytura, a także program "Mama 4+", czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest on wyrazem naszej wdzięczności dla rodziców, którzy nie wypracowali minimalnej emerytury, poświęcając się wychowaniu dzieci. Z kolegi drugi filar to programy wspierające seniorów w zakresie usług oraz aktywności. To m.in. program Aktywni+, którego celem jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego

- pisze minister Maląg, zaznaczając iż województwo podlaskie czynnie włącza się we wspomniany drugi filar.

Realizowane programy dotyczą m.in. wspierania seniorów w ich aktywności społecznej, pomagają ludziom starszym wyjść z wykluczenia cyfrowego. Ważnym elementem jest również działalność Ośrodka Wspierania Podlaskich Rad Seniorów, który jest organizatorem dzisiejszego wydarzenia

- podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej.

To właśnie Ośrodek Wspierania Podlaskich Rad Seniorów patronuje działalności rad seniorów, działających na terenie województwa podlaskiego. Ośrodek pomaga, szkoli, doradza, wspiera finansowo rady seniorów i grupy inicjatywne dzięki środkom Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z programu Aktywni+. W regionie jest aktualnie piętnaście rad seniorów, m.in. z Puńska, Czarnej Białostockiej, czy Wasilkowa.

We wtorek przedstawiciele wszystkich rad zebrali się w Supraślu, aby wymienić się doświadczeniami, wysłuchać porad ekspertów oraz skorzystać z możliwości uczestnictwa w warsztatach. W programie jest także prezentacja robota Photon, który może być wykorzystany do edukacji seniorów.

Cieszy mnie zaangażowanie w gmin w realizowanie takich przedsięwzięć i coraz szersze zainteresowanie prowadzeniem polityki prorodzinnej, obejmującej wszystkie pokolenia. To przecież samorządy są najbliżej obywateli, najlepiej znają ich potrzeby i wiedzą, jak je zaspokajać. Rady Seniorów zaś wspierają władze lokalne, biorą czynny udział w kreowaniu polityki na własnym terenie.

- kontynuuje minister Maląg, a na zakończenie życzy uczestnikom Kongresu owocnych obraz i twórczej wymiany myśli i dobrych praktyk.

Wierzymy, że w społeczeństwie wszyscy mają swoje miejsce i znaczenie. Starsi i młodsi, mieszkańcy miast i wsi, są tak samo ważni. Nie chodzi tylko o to, żeby wyciągać rękę do seniorów, ale żeby pomóc seniorom znaleźć w sobie energię do działania

- podsumował wicewojewoda Tomasz Madras.

W środę, w drugim dniu Kongresu odbędzie się debata "Rady seniorów - pomoc czy kłopot". Wezmą w niej udział zaproszeni samorządowcy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}