W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Podlaska Gala Mleczna

14.07.2021

To uhonorowanie właścicieli najwydajniejszych gospodarstw mlecznych w województwie podlaskim. W środę (14.07) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się po raz drugi Podlaska Gala Mleczna. Organizatorzy - Polska Federacja Producentów Bydła i Hodowców Mleka oraz wchodzący w jej skład Podlaski Związek Producentów Bydła i Hodowców Mleka nagrodzili prawie 70 hodowców z regionu. Honorowy patronat nad galą objął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

II Podlaska Gala Mleczna

- Chcemy dzisiaj docenić pracę i wysiłek hodowców w ciągu ostatnich dwóch lat, szczególnie ostatniego roku. Naprawdę trzeba bardzo dużo pracować i wielu nocy nie przespać, żeby osiągnąć takie wyniki, jakie Państwo osiągnęliście. Serdecznie Wam gratuluję - mówił Krzysztof Pogorzelski p.o. prezesa Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Puchary za największą wydajność gospodarstw mlecznych odebrało prawie 70 hodowców z regionu - część z nich za zadowalające wyniki w roku 2019. Warunki epidemiczne w 2020 roku nie pozwoliły na zorganizowanie Gali stacjonarnie zarówno na szczeblu krajowym, jak i wojewódzkim.

Hodowców uhonorowano w czterech kategoriach:

  1. za całokształt pracy hodowlanej wojewoda podlaski puchar wręczył Annie Żochowskiej z powiatu białostockiego. Gospodarstwo utrzymuje wysoki poziom produkcji przez krowy o coraz wyższej wartości hodowlanej. Potwierdzeniem słusznie obranego kierunku jest 3. pozycja w Polsce z największą liczbą krów z oceną Excellent w stadzie oraz najwyżej oceniona krowa pod względem pokroju (typu i budowy).

  2. hodowca posiadający sztukę o najwyższej wydajności mlecznej - wyróżnienie odebrali Piotr i Barbara Szeligowscy – za prawdziwą rekordzistkę o nazwie Gejsza.

  3. sztuka o najwyższej wydajności życiowej w 2020 w województwie podlaskim -  puchar odebrał właściciel Zdzisław Sokołowski oraz sztuka długowieczna - wyróżnienie dla właściciela  Jana Kuczyńskiego.

  4. wyróżnienie dla hodowców za największe wydajności z poszczególnych powiatów za rok 2019/2020 - nagrody odebrało 64 hodowców. Lista w załączniku.

- Obowiązkiem władzy jest wsparcie tak ważnej dziedziny gospodarki, jaką jest branża mleczna. Cieszę się, że w 2019 roku pojawiła się inicjatywa organizacji Gali podsumowującej dokonania rolników, którą zaprezentował ś.p. Krzysztof Banach - wiceprezydent Polskiej Federacji Producentów Bydła i Hodowców Mleka, z radością wtedy to zaproszenie przyjąłem. To dla mnie wielka radość i zaszczyt, że mamy tak prężnie działające środowisko związane z hodowlą bydła i produkcją mleka. Cieszę się, że jesteście jedną z marek naszego regionu - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Rynek mleka jest jednym z podstawowych i najbardziej wrażliwych rynków rolno – żywnościowych. Polska należy do największych producentów mleka w Europie - zajmuje IV miejsce. Produkcja jest jedną z najbardziej intensywnych działalności rolniczych, wymagających specjalistycznej wiedzy, wysokich nakładów na zakup nowych technologii i sprawnej organizacji produkcji.

Wzrasta też wydajność krów mlecznych objętych oceną użytkowości mlecznej prowadzonej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która została powołana, aby wspierać środowisko hodowlane, tworzą ją  Regionalne i rasowe związki hodowców. Wśród nich znaczącą rolę odgrywa Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Materiały

Lista laureatów II Podlaskiej Gali Mlecznej
II​_Podlaska​_Gala​_Mleczna.docx 0.02MB

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}