Inauguracja 2. edycji akcji "Rozczytane Podlaskie"
31.05.2022
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbywa się pod hasłem "Polscy autorzy dla klimatu", Biblioteka Pedagogiczna CEN w Białymstoku i Rada Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy w Białymstoku zorganizowały po raz drugi akcję "Rozczytane Podlaskie". Hity literatury dziecięcej czytali przedstawiciele urzędów, instytucji kultury, mediów i służb mundurowych, wśród nich wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.
Inauguracja drugiej edycji akcji czytelniczej "Rozczytane Podlaskie" odbyła się we wtorek (31.05) w siedzibie Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Tym razem organizatorzy sięgneli po książki dla dzieci autorów z województwa podlaskiego - Celiny Zubryckiej i Kuby Sosowskiego.
Celina Zubrycka jest nauczycielem języka polskiego, bibliotekarzem, pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pisze bajki terapeutyczne. W 2021 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej. Dzięki temu ukazała się jej kolejna książka „Tere fere, czyli bajki z dziecięcego pokoju”.
Jakub Sosnowski w wieku czterech lat podyktował mamie swoją pierwszą książkę. Później zaczął pisać teksty skierowane do dorosłego czytelnika. „Wuj Krasnolud i Brama Opowieści” i "Wuj krasnolud, Pani Strach i Pan Złość" są jego pierwszymi książkami dla dzieci. Napisał je z tęsknoty za opowieściami, w których pojawianie się w domu niespodziewanego gościa rozpoczyna serię niesamowitych przygód. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku (2020 i 2021 r.) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021). Autor scenariuszy komiksów i przedstawienia teatralnego dla dzieci.
Podczas inauguracji akcji "Rozczytane Podlaskie" fragment opowiadania "Krasnal Poldek i Skrzat Borówka" Celiny Zubryckiej odczytał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. Spotkanie uświetniła m.in. parada postaci literackich.
Biblioteka Pedagogiczna CEN w Białymstoku i Rada Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy w Białymstoku zachęcają szkolnych bibliotekarzy, by w trakcie Tygodnia Czytania Dzieciom organizowali wydarzenia z udziałem pracowników swoich szkół oraz osób z zaprzyjaźnionych instytucji, którzy będą czytali uczniom utwory nie tylko promowanych w tym roku autorów, ale również innych związanych z regionem: Grzegorza Kasdepke, Tomasza Samojlika, Agnieszki Suchowierskiej, Elżbiety Janikowskiej, Wojciecha Mikołuszko, Zofii Olek – Redlarskiej, Anny Bayer, Krystyny Gudel, Joanny Rosłanek lub Haliny Wakuluk.