Inauguracja programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027
10.01.2023
1,3 mld euro – to budżet nowego programu regionalnego, rekordowy w historii województwa. We wtorek (10.01) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się konferencja inaugurująca program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP). W spotkaniu otwartym przez marszałka Artura Kosickiego wzięli udział m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Nowy program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 ma alokację o prawie 90 mln euro większą niż ten w perspetywie 2014-2020.
– Udało nam się wspólnie wypracować program, dzięki któremu w Podlaskiem powstaną nowe miejsca pracy, a przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł będą niższe rachunki za energię. Region stanie się bardziej przyjazny środowisku i lepiej skomunikowany. Wesprzemy turystykę, ochronę zdrowia, zadbamy o zabytki i zatroszczymy się o naszych przedsiębiorców. Rozwiniemy też szkolnictwo od zawodowego po przedszkola, zaopiekujemy się osobami wykluczonymi, z niepełnosprawnościami – mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zaznaczył, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o pozyskanie środków finansowych - największym krajem korzystającym z polityki spójności. Uruchomione są już wszystkie programy: 16 regionalnych i 9 centralnych.
- Pieniądze dla województwa podlaskiego będą pochodziły z dwóch różnych źródeł finansowania: jedno z nich to Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (ok. 960 mln euro), drugi to Europejski Fundusz Społeczny, z którego finansowana będzie pozostała kwota - wyjaśnił minister Puda.
Szef MFiPR poinformował również, że wynegocjowano, aby program dla Polski Wschodniej był kontunuowany.
Polityka spójności
Obecne na konferencji przedstawicielki Komisji Europejskiej: Elżbieta Gajeska i Aneta Sobotka mówiły o założeniach polityki spójności na obecną perspektywę finansową.
– Celem programu jest konsolidacja potencjału rozwojowego regionu i poprawa warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarczej – podkreśliła Elżbieta Gajeska.
Aneta Sobotka zaznaczyła, jak ważne w FEdP będą tzw. działania miękkie, m.in. dotyczące zwiększenia zatrudnienia w regionie i rozwoju aktywności zawodowej, zwłaszcza osób młodych. W programie pojawi się np. możliwość odbywania zagranicznych praktyk zawodowych dla osób w wieku 18-29 lat. Promowane będą także działania poprawiające sytuację kobiet na rynku pracy (ich aktywizację zawodową, powrót do pracy po urodzeniu dziecka, rozwój zawodowy) czy propagujące edukację dorosłych.
Na podst. podlaskie.eu