Jak wspomagać przedszkolaka i ucznia z cukrzycą? Szkolenie dla nauczycieli
07.11.2024
O diagnozowaniu najmłodszych pacjentów i leczeniu cukrzycy typu 1, a przede wszystkim – o możliwościach wspierania zmagającego się z cukrzycą przedszkolaka i ucznia przez wychowawców i nauczycieli opowiadali w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim lekarze diabetolodzy i edukatorzy diabetologiczni.
Szkolenie „Dziecko z cukrzycą” zorganizowane zostało dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia, wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego, Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz specjalistów z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – z prof. zw. dr hab. n. med. Arturem Tadeuszem Bossowskim i prof. dr hab. Barbarą Głowińską-Olszewską na czele.
Cieszy tak liczne grono zainteresowanych, którzy chcą dowiedzieć się, jak pomagać dzieciom w cukrzycą. Wszyscy się co do tego zgadzamy, że zdrowie dzieci jest najważniejsze
– witał uczestników spotkania wicewojewoda Paweł Krutul.
Nauczyciele - wspierani, by mogli wspierać innych
Obecna na spotkaniu podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło zachęcała nauczycieli do poszerzenia wiedzy na temat cukrzycy typu 1, aby skutecznie i bez obaw mogli wspierać swoich uczniów i wychowanków żyjących z tą chorobą. Zaznaczała, że uczeń z cukrzycą nie jest dla nauczyciela obciążeniem, chociaż będzie wymagał okazania troski i chęci współpracy ze strony pedagoga:
Jeśli do Państwa placówki zgłosi się uczeń z cukrzycą i będziecie potrzebowali pomocy, Kuratorium Oświaty we współpracy z UDSK zapewni Wam przeszkolenie. Sama miałam kiedyś ucznia z cukrzycą, przez trzy lata byłam dla niego wsparciem i zapewniam, że sytuacje trudne, problematyczne, zdarzają się w szkole niezwykle rzadko.
Potwierdzała to główna prowadząca szkolenie, profesor Barbara Głowińska-Olszewska. Podkreślała, że obawy dorosłych wynikają z ich niedostatecznej wiedzy. Dlatego w ramach szkolenia nie tylko przedstawiła informacje dotyczące objawów, diagnostyki i metod leczenia, ale zadbała o to, by nauczyciele mieli okazję sprawdzić, jak działa glukometr i pen z insuliną, wzięli do ręki pompę insulinową czy obejrzeli współdziałające z nią aplikacje.
Uczeń z cukrzycą może potrzebować dostępu do telefonu komórkowego, w którym ma aplikację do monitorowania poziomu cukru i - przede wszystkim - jego trendu, bo to pomaga zadziałać uprzedzająco, jeszcze zanim poziom niebezpiecznie spadnie
- tłumaczyła nauczycielom lekarka.
Od mamy do edukatorki
Uczestniczący w szkoleniu szczególnie życzliwie zareagowali na wystąpienie Katarzyny Bienas, edukatorki diabetologicznej, koordynatorki Podlaskiej Grupy Wsparcia Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Cukrzycą. Jej syn otrzymał diagnozę cukrzycy typu 1, gdy miał 2 lata. Prelegentka podkreślała, jak ważnymi dla matek chorujących dzieci są przedszkola, które zapewniają fachową opiekę dzieciom z cukrzycą:
Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie przedszkole mojego syna. W innym wypadku musiałabym zrezygnować z pracy.
W Białymstoku funkcjonują dwa takie Samorządowe Przedszkola Integracyjne - nr 26 i nr 41. O ile jednak najmłodsze dzieci potrzebują szczególnej kontroli i wsparcia, bo nie są w stanie samodzielnie obsłużyć pompy czy wyliczyć dawkę insuliny, o tyle starsze dzieci mogą z sukcesem funkcjonować w szkole z niewielkim wsparciem nauczyciela.
Stawiamy na usamodzielnianie się młodych pacjentów między 10 a 13 rokiem życia, aby po ukończeniu 13 lat sami już kontrolowali glikemię, dawki insuliny, spożywanie posiłków
- wyjaśniała profesor Głowińska-Olszewska.
Badania przesiewowe - szybko i bezpłatnie
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych u dzieci. Szacuje się, że w Polsce około 15 tysięcy z nich choruje na cukrzycę typu 1. Zachorowalność na tę chorobę stale wzrasta, coraz częściej jest diagnozowana u dzieci w wieku przedszkolnym.
Prowadzony przez profesora Bossowskiego zespół z UDSK prowadzi innowacyjny program badań przesiewowych dla dzieci w wieku 1-9 lat. Aby wykryć cukrzycę jeszcze na etapie bezobjawowym, wystarczy pobranie jednej próbki krwi. Najbliższe terminy pobrań to 30 listopada (w Szkole Podstawowej nr 2 Suwałkach) i 14 grudnia (w Ośrodku Wsparcia Badań Klinicznych w Białymstoku).
Więcej o badaniach - na stronie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Na stronie Ministerstwa Zdrowia znaleźć można materiały edukacyjne i broszury dla nauczycieli, którzy chcą lepiej zrozumieć potrzeby swoich uczniów chorujących na cukrzycę.