W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jeszcze więcej nowych i zmodernizowanych dworców w całej Polsce

04.08.2023

Polskie Koleje Państwowe przejęły dwa zabytkowe dworce kolejowe w województwie podlaskim – w Grajewie i Augustowie. Oba dworce przejdą kompleksową przebudowę z poszanowaniem ich wartości zabytkowej w ramach kolejnej edycji autorskiego projektu PKP S.A. – Programu Inwestycji Dworcowych, który będzie realizowany w latach 2024-2030. Spółka poinformowała o tym w piątek (4.08) na konferencji prasowej w Grajewie, w której wzięli udział m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Jeszcze więcej nowych i zmodernizowanych dworców w całej Polsce

Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały z reprezentującym Skarb Państwa Starostwem Powiatowym w Grajewie umowę nabycia nieruchomości, na której znajduje się dworzec kolejowy w Grajewie. Dzięki temu pochodzący z 1873 roku budynek dworca przejdzie kompleksową przebudowę. Powstanie obiekt spełniający współczesne standardy, nowoczesny i bezpieczny, służący wszystkim podróżnym, w tym osobom z ograniczoną możliwością poruszania się.

- Jadąc tutaj, przeglądałem akt notarialny, w którym kolej przekazywała budynek dworca dla Skarbu Państwa za długi, których nie mogła spłacić. Dziś mamy odwrotną sytuacją, co najlepiej świadczy o tym, w jakiej kondycji są PKP S.A. i jak prężnie kolej się rozwija na terenie naszego regionu, który w ostatnich latach jest miejscem wielu inwestycji - mówił wojewoda podlaski.

Oprócz dworca w Grajewie, PKP S.A. przejęły także od samorządu terytorialnego dworzec kolejowy w Augustowie. Dzięki temu obiekt, po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji, znów będzie służył pasażerom i lokalnej społeczności, a dodatkowo część jego powierzchni zostanie przeznaczona na potrzeby Miasta.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozwój polskiej kolei traktuje jako jeden z celów strategicznych. Realizujemy przełomowy program w historii Polski. Efektem już odczuwalnym jest modernizacja i budowa dworców, w szczególności dla mieszkańców mniejszych miejscowości, o których zapomniały rządy naszych politycznych konkurentów. Chcemy, żeby Polacy korzystali z bezpiecznych i komfortowych połączeń kolejowych – mówił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Największy w historii program przebudowy dworców

Zarówno dworzec w Grajewie, jak i w Augustowie, przejdą kompleksową przebudowę w ramach kontynuacji Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A., realizowanej w latach 2024-2030.

- Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa. Celem Programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami, co będziemy mogli obserwować również w województwie podlaskim – podkreślał Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Program Inwestycji Dworcowych stanowi największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016-2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości nakładów inwestycyjnych ponad 3,1 mld zł brutto. Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania.

Na terenie województwa podlaskiego programem objętych jest 14 dworców kolejowych. Kompleksowa przebudowa dziewięciu z nich już się zakończyła. Pasażerowie korzystają ze zmodernizowanych dworców: Białystok, Kuźnica Białostocka, Jabłoń Kościelna, Siemiatycze i Szepietowo. PKP S.A. oddały do użytku także wybudowane od postaw nowoczesne dworce systemowe. Powstały one na stacjach: Bielsk Podlaski, Czeremcha, Wasilków, Racibory. Prowadzone są także prace budowlane związane z rewitalizacją dworca w Czyżewie, a kolejne cztery inwestycje w tym województwie są na etapie projektowania.

Ambitne plany

W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku PKP S.A. zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, a analizami objęto ponad 300 lokalizacji, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto. Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w nowej edycji programu, to między innymi: wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 stanowią obiekty zabytkowe.

W województwie podlaskim poddano analizom 13 lokalizacji, w tym oprócz dworców w Grajewie i Augustowie na liście projektów znalazły się m.in. dworce w Knyszynie i Mońkach.

Lista dworców kolejowych Programu Inwestycji Dworcowych 2024-2030- lista podstawowa

Lista dworców kolejowych Programu Inwestycji Dworcowych 2024-2030 - lista podstawowa i rezerwowa

Mapa inwestycji dworcowych

Mapa inwestycji dworcowych w województwie podlaskim

Na podst. PKP S.A.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}