W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Szpitala Powiatowego w Łapach

19.03.2024

Filmowa historia szpitala, wykład naukowy, okolicznościowe wystąpienia i uhonorowanie osób, które miały szczególny wkład w rozwój placówki. Szpital Powiatowy w Łapach obchodził w ten sposób jubileusz 80-lecia. Uroczystość, w której wziął udział wojewoda Jacek Brzozowski, odbyła się w łapskim domu kultury.

Jubileusz Szpitala Powiatowego w Łapach

- Jubileusz 80-lecia to opowieść o czasach, które minęły, o miejscach, które się zmieniały i o ludziach, których pasja doprowadziła do tego, żeby budować instytucję, która będzie służyła wspólnocie lokalnej - podkreślił wojewoda. - Lekarzom, pielęgniarkom, salowym, pracownikom administracji, wszystkim ludziom, którzy byli, są i będą odpowiedzialni za ten szpital, dziękuję za Waszą wielką pracę i trud - dodał.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Wojewoda uhonorował dyrektor placówki Urszulę Łapińską Brązowym Krzyżem Zasługi. 32 osoby otrzymały z rąk wojewody Medale za Długoletnią Służbę: Złote, Srebrne i Brązowe. Dyrektor oraz starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski, który pełni nadzór nad szpitalem, otrzymali odznaki Ministerstwa Zdrowia "Zasłużony dla ochrony zdrowia".

Łapska placówka, jak większość w zniszczonej powojennej Polsce, powstawała w warunkach prowizorycznych. Pierwotnie było to zaledwie 35 łóżek. Dopiero w marcu 1973 roku otwarto nową siedzibę szpitalną, w której znalazły się cztery oddziały – w sumie 192 miejsca.

Wśród honorowych gości jubileuszu znalazła się dr Stefania Roman, która właśnie w roku 1973 została dyrektorem odnowionego szpitala i kierowała nim niemal dwie dekady.

Łapski szpital rozwija się z roku na rok. Tylko przez ostatnie pięciolecie oddano do użytku nowy budynek zabiegowy z blokiem operacyjnym i oddziałem chirurgii, otwarto SOR i pracownię tomografii, stworzono również lądowisko dla śmigłowców LPR. Ponadto, udało się zrealizować remont oddziału chorób wewnętrznych i chorób płuc, a także dział diagnostyki laboratoryjnej  oraz pracowni RTG i USG.

W zeszłym roku w łapskim ZOZ hospitalizowano 3 725 osób. Do tego dochodzi niemal 60 tysięcy specjalistycznych porad, które pacjenci uzyskali w 17 działających w ramach Zakładu poradniach.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}