W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów - konferencja online

29.03.2021

Historia, ochrona oraz prace konserwatorskie prowadzone przy zabytkowym zespole klasztornym w Wigrach to główne tematy konferencji podsumowującej projekt pt. "Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów". Spotkanie było transmitowane w poniedziałek (29.03) w mediach społecznościowych i wziął w nim udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów - konferencja online

Organizatorem konferencji była Fundacja WIGRY PRO, która działa przy kamedulskim klasztorze i jest odpowiedzialna za jego odbudowę i remont. Gospodarzem spotkania był ks. dr Jacek Nogowski - prezes Fundacji i proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach. Wzięli w nim również udział m.in. wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, generalna konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

Uczestnicy spotkania online rozmawiali m.in. o historii, wartościach zabytkowych, kulturowych, przeprowadzonych pracach konserwatorskich, a także o sposobach ochrony pokamedulskiego klasztoru w Wigrach. Wiceminister Magdalena Gawin podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w prace przy realizacji projektu i podsumowała przeprowadzone prace.

- Był to bardzo rozległy projekt, który obejmował szereg działań m.in. remont dachu w domu królewskim i kaplicy kanclerskiej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont elewacji oraz dostosowanie zabytku do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówiła wiceminister.

Historia wigierskiego klasztoru sięga XVII wieku, kiedy na wyspie na jeziorze Wigry osiedlili się Kameduli. Początkowo budowali obiekty drewniane, dopiero w latach 1704-1745 wzniesiono dom murowany tzw. forestarię, składający się z izby mieszkalnej i alkierza, a później murowany kościół. Świątynia uległa zniszczeniu podczas I wojny światowej, następnie odbudowana według projektu architekta Oskara Sosnowskiego. Zniszczona także podczas kolejnej wojny i ponownie odbudowana w latach 1949-1955 według projektów inż. Władysława Paszkowskiego pod kierunkiem architekta Stanisława Bukowskiego. Zespół klasztorny Kamedułów wyróżniał się zarówno ogromem założenia, jak i kompozycją układu architektonicznego. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wraz z zespołem klasztornym stanowi unikatowy w tej części kraju zabytek architektury.

- Pod opieką ks. Nogowskiego ten obiekt jest coraz piękniejszy. Dzieje się to dzięki pozyskiwaniu funduszy na przywracanie mu dawnego blasku, a rzeczywiście to perła wśród naszych podlaskich zabytków, otoczona piękną przyrodą. Mam nadzieję, że okoliczności pozwolą nam spotkać się w Wigrach już wkrótce - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Celem projektu "Klasztor w Wigrach jako spuścizna kulturowa Zakonu Kamedułów" jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kultury - eremów górnych wraz z murami i zagospodarowaniem terenu wchodzących w skład zabytkowego zespołu klasztoru Kamedułów w Wigrach. 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 Oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Na podst. WUOZ w Białymstoku

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}